Aj po výraznom posune vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27) sa ľudia opäť schádzajú v Bratislave. Hlavnou požiadavkou pochodu zostáva vyšetrenie ohavnej vraždy, ale aj únosu vietnamského podnikateľa a ostatných káuz súčasnej vlády.
Tisíce ľudí sa stretlo na námestí SNP v Bratislave na pochode Za slušné Slovensko a dav sa presúva k budove Národnej rady SR. Tam sú naplánované príhovory Doroty Nvotovej, Zuzany Petkovej, Jána Gorduliča, Marián Mitasa, Martina Šimečku a Juraja Benetina. V čele pochodu kráčajú organizátori zhromaždenia Juraj Šeliga a Karolína Farská a spolu s ďalšími ľudmi nesú transparent "Postavme sa za slušné Slovensko". Organizátori ešte pred pochodom vyzvali ľudí aby si rozsvietili mobilné telefóny, lampáše a baterky, pretože "svetlo vždy porazí tmu". Niektorí ľudia držia transparenty, na ktorých vyzývajú celú vládu k odstúpeniu.
Pochod Za slušné Slovensko sa dnes po dlhšej prestávke koná v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Podľa Juraja Šeligu a Karolíny Farskej z iniciatívy Za slušné Slovensko je spoločný tlak potrebný až do momentu odsúdenia vraha a hlavne objednávateľa vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Požiadavkou pochodu Za slušné Slovensko je výmena vlády, keďže nová vláda premiéra Petra Pellegriniho podľa Šeligu nič neurobila, aby obnovila dôveru v štátnu moc, nezávislosť polície, prokuratúry, súdnictva. K organizácii pochodu sa tentokrát pridali aj vedci zo Slovenskej akadémie vied z iniciatívy Veda chce žiť, študentská iniciatíva Nie je nám to jedno, Iniciatíva slovenských učiteľov a iniciatíva Kultúrny reparát ako aj mimovládne organizácie združené v zoskupení Chceme veriť.
Vyše päťsto ľudí sa dnes zišlo na zhromaždení pri košickej Dolnej bráne a na pochode po Hlavnej ulici Za slušné Slovensko. Na zhromaždení v úvode organizátori i účastníci potvrdili, že nezabúdajú na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny. Ich pamiatku si uctili minútou ticha a potom skandovaním hesla Nezabúdame. Organizátor Ján Gálik pripomenul viaceré kauzy, ku ktorým došlo v poslednom čase. „Nič sa nezmenilo,“ kričali ľudia. Vládu Petra Pellegriniho nepovažujú za slušnú a dôveryhodnú a označili ju za bábkovú vládu.
Búrlivým potleskom privítali na pódiu Zlaticu Kušnírovú, matku zavraždenej Martiny. „Som rada, že sa ľudia pozviechali a pokračujeme v spoločnom boji, ktorý začal Janko. Je na nás, aby sme tento boj doviedli do konca. Nedovoľme, aby nám oligarchovia a mafiáni zobrali Slovensko,“ povedala Kušnírová. Podľa Jána Gálika zo SAV politici a ministerstvo ponížili vedeckú a akademickú obec ako nikto doteraz.
S plamenným prejavom vystúpil farmár František Oravec z Gyňova neďaleko Košíc. Kritizoval políciu za nečinnosť a poukázal na dianie v poľnohospodárstve. Verejne vyzval riaditeľa košickej krajskej polície Juraja Leška, ktorý predtým šéfoval polícii v Michalovciach, aby policajti neodkladali, ale riešili trestné činy a možné podozrenia z rôznych nekalých praktík a prepojení medzi niektorými subjektmi podnikajúcimi nielen v agrosektore.
S transparentom Neodchádzame sa účastníci so svietiacimi mobilmi vybrali na tichý pochod po košickej Hlavnej ulici. Zhromaždenie a pochod Za slušné Slovensko sa konal aj v Banskej Bystrici. Zúčastnilo sa na ňom niekoľko stoviek ľudí. Skandovali heslá: Dosť bolo Smeru! Tiché zhromaždenie zakončila štátna hymna.
Správu budeme aktualizovať