Vývoj na trhu práce sa však zlepšil. Hovoril to premiér Peter Pellegrini v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy, kde opätovne obhajoval zámer ústavne zastropovať dôchodkový vek. "Je to správne rozhodnutie. Ľudia sa narobia ako kone, a potom majú právo si oddýchnuť. Netreba z toho robiť strašiaka," vyhlásil predseda vlády. Verí, že pre opatrenie nájde jeho kabinet v parlamente dostatočnú podporu. "Ľudia musia vedieť, kedy pôjdu do dôchodku. Nie že pôjdeme po odchode do dôchodku rovno na cintorín," podotkol.
Pellegrini sa v diskusii RTVS Sobotné dialógy dotkol aj témy vojenskej, bezpečnostnej a obrannej stratégie, s ktorou má problém koaličný partner SNS. Dôvodom je definícia Ruska ako hrozby. "Musíme si ctiť názory koaličných partnerov a reflektovať na ne," uviedol Pellegrini, ktorý sa o problematike chce radiť s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom (nom. Smeru-SD).
Zdôraznil, že viac ho ale zaujíma stav našej armády. "Dôležité je, že naša armáda vie, čo má robiť, aby sa zvýšila obranyschopnosť. Mňa zaujíma, v akom stave je armáda a nie to, či niekde pendluje nejaký dokument," doplnil s tým, že je na parlamente, ako sa s materiálom vysporiada.
Slovensko by mohlo prijať sýrske siroty
"Je otvorená otázka, či sa Slovensko vie postaviť aj k možnej opatere sirôt, ktoré sú umiestnené v Grécku," povedal premiér. Slovensko podľa neho nebude nesolidárne. V prípade potreby by sa podľa premiéra vedelo postarať o tieto siroty. "Ale nemôžeme sa o ne postarať v zariadeniach pre utečencov. Ak tu máme prijať zúbožené deti - siroty, tak asi budú musieť byť umiestnené do detských domovov. Nemali by sme v prípade malých detí dopustiť, aby žili v zlých podmienkach," zdôraznil premiér s tým, že treba čas na posúdenie možností a kapacít.
Pellegrini v diskusii RTVS Sobotné dialógy zároveň opakovane odmietol povinné kvóty. "Slovensko je ďalej pripravené pokračovať v solidárnych aktivitách, ale nikdy nie sa podvoliť povinným kvótam," vyhlásil. O tom, koho Slovensko prijme, si rozhodne podľa premiéra samo. Dodal, že by sme mohli podať pomocnú ruku napríklad Talianom a v zariadení v Gabčíkove sa dočasne postarať o utečencov.
Premiér sa dotkol aj kauzy Skripaľ a pribúdajúcich informácií. Slovensko podľa neho reagovalo adekvátne, keď stiahlo svojho veľvyslanca z Moskvy domov. "Je to vážny krok v diplomacii," zopakoval v reakcii na otázku o možnom vyhostení ruských diplomatov. "Počkajme, ako sa bude vyvíjať situácia, a potom sa s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom dohodneme," uviedol Pellegrini s tým, že nemá oficiálne dôkazy a dokumenty.
Zdôraznil, že Slovensko má svoju suverénnu zahraničnú politiku, na jej čele je skúsený diplomat a ten podľa Pellegriniho vie dobre zvážiť, čo by Slovensko malo urobiť. "Navyše, neevidujem ani iné krajiny, že by po týchto nových informáciách podnikali nové zásadné kroky," uzavrel.