Mená laureátov oznámil v Štokholme Karolínsky inštitút, informovala tlačová agentúra AP. James P. Allison je americký imunológ a riaditeľ Centra pre výskum rakoviny M.D. Andersona. Pôsobí aj ako profesor na Texaskej univerzite v Austine. Jeho objavy viedli k novátorským liečebným postupom pri viacerých najhorších druhoch rakoviny, doplnila tlačová agentúra DPA. Sedemdesiatročný vedec na svojej webovej stránke napísal, že sa cíti poctený a s pokorou prijíma toto prestížne uznanie.
Japonský imunológ Tasuku Hondžó sa vo vedeckom svete preslávil identifikáciou proteínu zodpovedného za programovanú bunkovú smrť PD-1. Profesor na Kjótskej univerzite je známy aj prácami na molekulárnej identifikácii cytokínov IL-4 a IL-5. V roku 2014 získal Tangovu cenu, ktorá je označovaná za ázijskú verziu Nobelovej ceny. Dvojica vedcov si cenu prevezme z rúk švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva na oficiálnej slávnosti 10. decembra a rozdelí si aj odmenu 870.000 eur.
Karolínsky inštitút po odovzdaní ceny vyhlásil, že metódy, k rozvoju ktorých obaja vedci prispeli, priniesli revolúciu v liečbe rakoviny a významne zmenili pohľad na toto ochorenie. "Pokročilé formy rakoviny sú však stále náročné na vyliečenie a preto nutne potrebujeme nové metódy liečby," dodal inštitút. V roku 1966 získal Nobelovu cenu za medicínu Charles Brenton Huggis za objavenie hormonálnej liečby rakoviny prostaty, v roku 1988 skupina vedcov za objavy v oblasti chemoterapie a v roku 1990 Joseph E. Murray a Edward Donnall Thomas za transplantáciu kostnej drene pri liečbe leukémie.