Druhú časť ceny spoločne dostali Smith a Winter za "fágový displej peptidov a protilátok". Oznámila to v stredu švédska Kráľovská akadémia vied, ktorá cenu udeľuje.
"Tohtoroční laureáti Nobelovej ceny za chémiu boli inšpirovaní silou evolúcie a použili rovnaké princípy - genetickú zmenu a selekciu, aby vyvinuli proteíny, ktoré riešia chemické problémy ľudstva," uvádza sa v zdôvodnení udelenia ocenenia.
Frances H. Arnoldová pôsobí na Kalifornskom technologickom inštitúte (CALTECH) v Pasadene. V roku 1993 sa jej podarilo uskutočniť prvú riadenú evolúciu enzýmov, teda proteínov, ktoré katalyzujú chemické reakcie. Odvtedy tieto metódy zdokonalila tak, že sa v súčasnosti už bežne využívajú pri vývoji nových katalyzátorov. Druhú časť ceny si rozdelia George P. Smith z University of Missouri a Gregory P. Winter z Univerzity v Cambridgei.
George Smith v roku 1985 vyvinul metódu s názvom fágový displej, v rámci ktorej sa využíva vírus infikujúci baktérie na vývoj nových proteínov. Gregory Winter túto metódu použil na riadenú evolúciu protilátok s cieľom získania nových liečiv.
Nobelovu cenu za chémiu za rok 2017 získali Jacques Dubochet (Švajčiarsko), Joachim Frank (USA) a Richard Henderson (Británia) za vývoj kryoelektronickej mikroskopie pre určenie štruktúry biomolekúl v roztoku s vysokým rozlíšením.
Tohtoročná séria udeľovaní prestížnych Nobelových cien odštartovala v pondelok ohlásením laureátov ceny za fyziológiu alebo medicínu. V utorok vyhlásili držiteľov Nobelovej cenu za fyziku, v piatok bude známy laureát ceny za mier a v pondelok za ekonómiu. Cena za literatúru tento rok udelená nebude.
Súčasťou ocenenia v každej kategórii je finančná odmena vo výške deviatich miliónov švédskych korún (870 000 eur). Ceny budú slávnostne odovzdané 10. decembra, na deň výročia smrti Alfreda Nobela.