"Pripravujeme sa na to, komplexne... Nemecko je pripravené prevziať zodpovednosť," citovala Maasa tlačová agentúra DPA.
Šéf nemeckej diplomacie však vylúčil možnosť vojenskej účasti Bundeswehru pri reakcii na eventuálny chemický útok vládnych sýrskych jednotiek. "Mike Pompeo bol veľmi dobre informovaný o politickej diskusii, ktorá o tom prebehla v Nemecku," vyhlásil Maas a dodal, že si šéf americkej diplomacie na základe doterajších vyjadrení uvedomuje nepravdepodobnosť udelenia takého mandátu Spolkovým snemom (Bundestagom).
Spojené štáty požiadali v polovici septembra Nemecko o podporu v prípade, ak v Sýrii dôjde k chemickej ofenzíve, avšak predsedníčka koaličných sociálnych demokratov z SPD, Maasova stranícka kolegyňa Andrea Nahlesová to okamžite odmietla.
Vzhľadom na odmietavý postoj frakcií opozičných strán je tak súhlas nemeckého parlamentu v tejto otázke krajne nepravdepodobný. Aj z právneho hľadiska by nasadenie vojakov Bundeswehru bolo veľmi kontroverzné, pretože by podľa expertov predstavovalo porušenie platnej nemeckej ústavy, ako aj medzinárodného práva.
Hosť z Berlína cestoval do zámoria, aby tam slávnostne otvoril Rok Nemecka s viac ako tisíckou podujatí, ktoré by mali bez ohľadu na vládnu politiku posilniť kontakty medzi oboma krajinami.
"Aj keď momentálne politicky nemáme na všetky témy rovnaký názor, je mi jasné, že o nemecko-americkom priateľstve nemožno rokovať... Pre nás Európanov zostávajú USA najdôležitejším spojencom," zdôraznil pred cestou nemecký minister zahraničných vecí.