Paradoxne sychravé nevľúdne počasie neskoršej jesene majú alergici radi, je pre nich vykúpením. Odborníci však varujú, že to vôbec nemusí byť tak a peľová alergia môže spôsobovať problémy, aj keď nič nekvitne. Ako je to možné? Strašiakom je skrížená alergia! Alergia je neprimeraná reakcia imunitného systému na biologické okolie.
Najznámejšie sú peľové alergie, ktoré spôsobujú problém s dýchaním, a potom potravinové alergie, pri ktorých sa k dýchacím problémom pridávajú aj kožné, ako sú žihľavka, svrbenie a opúchanie. Menej rozšírené sú alergie na uštipnutie hmyzom, kozmetiku a iné konkrétne veci.
Imunitný systém prehnane zareaguje na konkrétny alergén a telo začne produkovať histamín a ďalšie chemické látky, ktorých prejavom sú opuchy, svrbenie, tráviace či dýchacie problémy. V prípade skríženej alergie telo nereaguje na konkrétny, už známy alergén, ale na alergén, ktorý je mu podobný.
Ak máte podozrenie, že u vás nastala reakcia na skríženú alergiu, pozorne sledujte priebeh. „Je to vždy riziko,“ varuje Stanislav Janota, alergológ - imunológ. „Je veľké množstvo alergénov, ktoré môžu vyvolávať reakcie aj ťažké, aj ohrozujúce život. Aj keď väčšina týchto skrížených reakcií je mierna.“
Skrížené alergie medzi peľom
breza – lieska, jelša, dub, buk, gaštan, zriedkavo trávy a niektoré byliny
trávy – len príbuzné trávy z čeľade lipnicovitých, kam však patria aj najznámejšie obilniny (napr.pšenica, raž, ovos, jačmeň, kukurica)
ambrózia – echinacea, slnečnica, palina, púpava,ibištek a harmanček
palina – ambrózia, slnečnica, harmanček
Medzi peľom a potravinami
breza – malvice (jablko, hruška), kôstkovice (broskyňa, nektárinka, čerešňa, slivka, marhuľa), kivi, koreňová zelenina (mrkva, zeler, petržlen, zemiaky), lieskový orech, vlašský orech, arašidy
trávy – pšeničná múka, ale aj múky iných obilnín, vzácnejšie aj paradajka
ambrózia – vodový, medový aj ananásový melón, banán, kamilkový čaj
palina – zeler, mrkva, petržlen, korenie (fenikel, rasca, kôpor, aníz, ligurček)
Skrížené alergie medzi potravinami
vajce – hydinové mäso
arašidy – sója, hrach, šošovica, fazuľa
lieskový orech – vlašský orech, kešu, pistácia, paraorech, pekanový a makadamový orech
sezam – mak, horčica, slnečnica, repka olejná, niektoré orechy a strukoviny
pšenica – jačmeň, raž
jablko – hruška, broskyňa, nektárinka, slivka, čerešňa, marhuľa
Príklad: Priebeh skríženej alergie
1. Vdýchnete peľ brezy
2. Nastane takzvaná senzibilizácia – podráždenie
3. Rozvinie sa alergia na peľ brezy
4. Zjete jablko (častá skrížená alergia s brezou)
5. Bez fázy senzibilizácie sa hneď uskutoční alergická reakcia
Rôzne intenzívne reakcie
Skrížená alergia sa prejavuje rôzne, čiže sa nemusí dostaviť vôbec, alebo sa môže druhotný alergén prejaviť ešte intenzívnejšie ako prvotný. Sú ľudia, ktorým skrížená alergia z brezy spôsobí, že sú alergickí na jablká len v období, keď breza kvitne, a sú takí, ktorým už jablká prekážajú počas celého roka.
Čo robiť pri alergickej reakcii
Väčšina skrížených reakcíí je mierna. Začervenanie a svrbenie rýchlo prejdú. Ak by však reakcia silnela, zväčšoval sa opuch jazyka či podnebia, určite zavolajte rýchlu zdravotnícku pomoc. Kým príde, jediné, čo pomôže, je adrenalín.
„Ľuďom, u ktorých sa predpokladá možnosť takejto reakcie, alergológ predpisuje dnes dostupný adrenalín v laických striekačkách,“ povedal Stanislav Janota. Ten si môžete pichnúť do svalu. Aj v prípade ľahkej reakcie, ktorú zvládnete bez odbornej pomoci, neskôr informujte svojho doktora a poraďte sa s ním.