S odvolaním sa na indonézsky úrad pre riešenie katastrof o tom dnes informovala agentúra Reuters. Predchádzajúci dnešný údaj uvádzal 1424 mŕtvych. Hovorca úradu Sutopo Purwo Nugroho ale upozornil, že z trosiek a bahna ešte nedostali všetky telá a počet mŕtvych bude ďalej stúpať. Francúzsky tím záchranárov informoval, že v ruinách hotela v centre Sulawesi narazili - šesť dní po zemetrasení - na známky života.
Skupina používa senzory, ktoré dokážu zaznamenať dych či srdcovú činnosť. Philippe Besson za tím Pompiers de l'urgencie uviedol, že sa so zavalenou osobou pod betónovým blokom nepodarilo nadviazať kontakt a senzory niekedy spôsobia planý poplach, napríklad keď detekujú plyn. Francúzi dnes navyše nemali k dispozícii ťažkú techniku, s ktorou na miesto dorazia v piatok ráno. Indonézska polícia oznámila, že v oblastiach postihnutých otrasmi pôdy na ostrove Sulawesi bolo kvôli rabovaniu zadržaných 92 ľudí. Z obchodov si odniesli napríklad motorový olej, pneumatiky, dlaždičky či poľnohospodárske náradie. Humanitárna pomoc do postihnutých oblastí prúdi len pomaly a mnoho ľudí začalo v posledných dňoch plieniť obchody.
Úrady uviedli, že ľudia by si mali brať z obchodov len potraviny a ďalšie nevyhnutné veci a že majitelia obchodov budú neskôr odškodnení. Zemetrasenie silné 7,5 stupňa vyvolalo minulý týždeň v piatok vlnu cunami, ktorá v niektorých lokalitách dosiahla šesť metrov a zmietla pobrežné oblasti. Takmer všetky obete pochádzajú z mesta Palu, kde žije asi 380.000 ľudí. Vážne zranených bolo asi 2500 ľudí, zemetrasenia, cunami a záplava bahna zničili cez 70.000 domov.
Letisko v Palu, ktoré zemetrasenie tiež zničilo, by malo byť v priebehu dneška v prevádzke pre civilné dopravu. Otvorené boli tiež niektoré obchody a banky a v prevádzke už je v Palu tiež najväčšia mobilná sieť. Spojenie s odľahlými oblasťami ale zatiaľ naviazané nebolo a na mnohých miestach stále nefunguje elektrina. OSN odhaduje, že humanitárnu pomoc potrebuje 200.000 ľudí a že na pomoc uvoľňuje 15 miliónov dolárov.
Indonézske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že prioritou je v tejto chvíli letecká evakuácia zranených a ďalších zasiahnutých, zabezpečenie dodávok pitnej vody, generátorov a stanov či iné formy provizórneho prístrešia. Potrebné sú tiež potraviny, palivo a lekárska pomoc. Pomoc doteraz ponúklo 18 krajín. Do zeme prileteli vojenské lietadlá z Indie a Singapuru. Po dvoch lietadlách, ktoré budú zásobovať a prepravovať ranených, prisľúbili už spomínaný Singapur, Južná Kórea, Británia a Malajzia. Vojenské špeciály chcú vyslať ďalej Japonsko a Katar, ktoré čakajú na povolenie. Dnes dorazila tiež prvá pomoc z Austrálie - letecká zásielka obsahuje oblečenie, sady na prípravu jedla, celty a náradie na budovanie núdzových prístreškov.