Autobusár sa dal na umenie. Bývalý šofér z povolania Teo Očenáš (61) z Utekáča (okr. Poltár) je úplný samouk a po nástupe na dôchodok začal s výrobou drevených bakúľ.
Splnil si tak sľub, ktorý dal sám sebe pred mnohými rokmi, keď ho v lese prekvapili psy. Jeho bakule však nie sú obyčajnými kúskami, ale hotovými umeleckými dielami. Teodor strávil takmer 40 rokov za volantom autobusu či kamióna. K netradičnej záľube ho doviedli zážitky z hubárčenia, kde stretával túlavé psy.
"Vtedy som si povedal, že keď budem na dôchodku, vyrobím palice pre hubárov, aby nimi mohli odháňať tie psy,“ hovorí s úsmevom dôchodca. Na výrobu bakúľ sa tak dal tento rok v máji. Práca s drevom ho vždy lákala, pretože sa jej venoval aj jeho otec.. „Som úplný samouk, všetko som sa naučil sám.
Začal som s výrobou palíc s kožou, teraz som presedlal na klasické drevené, buď ozdobné, alebo aj praktické pre ľudí so zdravotnými problémami,“ vysvetlil Teo.
Po konáre či korene stromov chodieva do hory, nachodí tak kopec kilometrov.
„Pekne tvarovaná palica je základ. Každá moja bakuľa je originálna, rovnaká nie je nikdy,“ dopĺňa Očenáš. Najviac používa drevo z buka, agáta či liesky. Najviac sa vyžíva v tom, aký koniec bude mať samotná bakuľa - či to bude koník, psík alebo jeleň. Šikovný remeselník vyrobí naraz za týždeň 6-7 kúskov.
„Niečo musím robiť. Čo budem v krčme sedieť? ,“ dodáva s úsmevom.
Ako prebieha výroba:
1. palicu olúpe z kôry a necháva ju schnúť dva týždne
2. bakuľu vybrúsi, niektoré kusy poopaľuje a obuje do medených trúbok
3. potom vypaľuje obrusovačkou, keď sa rozhoduje aj o tom, aký koniec bude mať bakuľa
4. palicu namorí, vyzdobí a nakoniec nalakuje
{{ poll.title }}
Ďakujeme za Váš hlas