Novinku umiestnili na nevyužitú telefónnu búdku pri Urbanovej veži a premenili ju na maják rýchlej pomoci.
Verejná zbierka Maratónska ruka na srdce na Automatizovaný externý defibrilátor (AED) v spolupráci s Maratónskym klubom Košice prebehla ešte počas vlaňajšieho Medzinárodného maratónu mieru.
Hlavný zdravotnícky záchranár Jozef Sýkora (44) zo Záchrannej služby Košice (ZSK) priblížil, že AED rozmiestnia na 3 telefónnych búdkach. „Zatiaľ je k dispozícii jeden, zvyšné dva budú na oboch koncoch Hlavnej ulice nainštalované počas Európskeho dňa záchrany ľudského života 16. októbra,“ prezradil Sýkora.
Medicínska riaditeľka ZSK Ľubica Bajerovská (47) upozorňuje, že pri zastavení srdca a dýchania dochádza k trvalému poškodeniu mozgu už v priebehu 3 až 5 minút.
„Príchod záchranky na miesto vzdialené 1,5 km od nemocnice trvá aspoň 8 minút. Je to práve akútny srdcový infarkt, ktorý je najčastejšou príčinou smrti u dospelých,“ dodala. Bajerovská vysvetľuje, že AED je vytvorený tak, aby ho dokázal použiť aj laik: „Prístroj sa postupne v slovenčine prihovára a dáva návod, ako postupovať pri záchrane života.“
Manažér ZSK Štefan Kertés (46) prezradil, že cena prístroja sa pohybuje okolo 2000 €. Je presvedčený, že voľne dostupný defibrilátor bude v bezpečí, navyše je pod dohľadom kamery. „Podobný prístroj je už rok umiestnený na Námestí Jána Matého, a to hneď vedľa pohostinstva. Nikto ho našťastie nevyužil, ale ani nezneužil či nepoškodil,“ zhodnotil Kertés.
Ako zachráňiť život defibrilátorom
1.Zavolajte linku 155 a postupujte podľa telefonických pokynov.
2. Zistite, v akom stave je pacient, skontrolujte dych a tep. Ak nereaguje, začnite oživovať.
3. Prístroj AED sa vyberie z búdky a dáva pokyny až do podania elektrického výboja.
4. Po úspešnom oživení uvedieme pacienta do stabilizovanej polohy, počkáme na príchod záchranárov.