Opýtali sme sa kandidátov na primátora Bratislavy, ako si predstavujú reguláciu developerských projektov tak, aby čo najmenej obmedzovali ďalšie fungovanie Bratislavy.
Na toto sme sa pýtali:
1. Čo si myslíte o súčasnej výstavbe v hlavnom meste?
2. Ako chcete regulovať developerské projekty?
3. Podporíte výstavbu nájomných bytov?
Ivo Nesrovnal (54) - nezávislý
1. Za pozitívne považujem, že postupne rastie kvalita nových projektov, s developermi sa nám väčšinou darí vyjednávať aj investície do verejných priestorov v okolí nových stavieb, ale aj mimo nich, ako napr. dunajské nábrežie alebo Námestie slobody.
2. Developerské projekty sú zo zákona viazané územným plánom a rozhodnutiami stavebných úradov v príslušných mestských častiach. Je niekoľko strategických dokumentov, ktoré určujú, kde a čo sa môže a má stavať. Za problém považujem čierne stavby a ich dodatočnú legalizáciu, pretože tam majú mesto aj mestské časti veľmi zviazané ruky.
3. Ak niekto hovorí, že mesto dnes samo dokáže stavať nájomné byty v zmysluplnom počte, tak zavádza. Mesto v aktuálnych podmienkach nemá ani pozemky, ani financie na to, aby vedelo developovať novú výstavbu. Viem si predstaviť projekty nájomného bývania, ktoré by mesto stavalo v spolupráci s developermi.
Ján Mrva (48) - OĽaNO, SaS, Sme rodina, KDH
1. Výstavba je reakciou na zvýšený dopyt. To však neznamená, že má byť robená len podľa predstavy developera - vyššia a väčšia. Mesto má regulovať a redukovať výstavbu vo svojich záväzných stanoviskách s ohľadom na existujúcu nedostatočnú cestnú sieť aj infraštruktúru a chýbajúcu občiansku vybavenosť.
2. Základom je regulovať a redukovať a konať aj v záujme verejnosti. Musí sa dokončiť výšková regulácia mesta, regulácia vizuálneho smogu. Projekty sa budú regulovať s ohľadom na nedostatočnú cestnú sieť, ale aj dopravnú infraštruktúru, ktorá je desiatky rokov v meste zanedbaná.
3. Chcel by som stavať nájomné byty a dúfam, že aj poslanci v zastupiteľstve. Sme metropolou s veľmi nízkym počtom takýchto bytov pre mladých ľudí, mladé rodiny, pre seniorov v núdzi.
1. Mesto Bratislava je voči developerom neraz servilné. Chýbajú jasné a vymožiteľné pravidlá, ktoré by mal priniesť digitálny územný plán. Je to aj následkom chýbajúcej vízie a jasných predstáv súčasného vedenia našej metropoly o tom, ako sa má naše mesto rozvíjať.
2. Vedenie mesta musí prejaviť voči developerom oveľa viac sebavedomia. Primátor musí byť tým, kto jasne povie, v akej podobe chce vidieť Bratislavu o 15-20 rokov. Kľúčovým nástrojom je prijatie jasných pravidiel, ktoré musia zohľadňovať dopravné kapacity, nastaviť štandardy pre rozširovanie zelene, budovanie cyklotrás, miesta na oddych a relax a pod.
3. Bratislava musí mať svoju vlastnú bytovú politiku! Dnes iba trh rozhoduje o tom, aké bývanie sa stavia. K udržateľnému rozvoju Bratislavy prispeje aj systémová a koncepčná výstavba mestských štartovacích a nájomných bytov pre mladé rodiny, ale aj pre zamestnancov mesta, mestských častí z oblasti školstva či sociálnych služieb.
Matúš Vallo (41) - Spolu, Progresívne Slovensko
1. Rozvoj Bratislavy dnes určujú developeri a mesto im len sekunduje. Tento vzťah musíme obrátiť. Ľudia potrebujú bývať a nová výstavba je toho súčasťou. Mesto ale musí určovať jasné pravidlá, kde, za akých podmienok a do akej výšky stavať.
2. Mesto bude vyhodnocovať, či doprava v konkrétnych lokalitách unesie plánované výstavby developerov. Na základe toho bude rozhodovať o vydávaní záväzného stanoviska. Zriadime analytický útvar, na základe dát sa určia zóny preplnenosti, v ktorých bude ďalšia výstavba výrazne limitovaná.
3. Budovať mestské byty s rozumným a rentabilným nájmom navrhujeme aj v Pláne Bratislava, na ktorom sme pracovali so 76 odborníkmi. Nájomné bývanie je dôležité, lebo pomáha okrem iného v meste udržať mladé rodiny alebo študentov.
Iveta Plšeková (47) - nezávislá
1. Zlá, nekoordinová, nikto sa nepýta Bratislavčanov, čo si o tom myslia. Ľudia trpia prachom, hlukom a problémami s dopravou.
2. Mesto sa má rozvíjať, ale harmonicky. Ak byty, tak aj parky, športoviská, cyklotrasy a oddychové zóny. Mesto preto musí regulovať výstavbu aj pre vyššie spomínané problémy.
3. Bratislava mala mať nájomné byty už dávno. Ľudia nemajú peniaze na drahé byty. A mesto nielenže neponúka nájomné byty, ale ani sociálne ubytovanie.