Ako v utorok upozornil prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth, nedofinancovanie rezortu a nedostatok lekárov sú najväčší problém slovenského zdravotníctva. ASL kritizuje návrh štátneho rozpočtu. Šóth tvrdí, že napriek tomu, že bol prezentovaný nárast o 6,2 percenta, "z návrhu rozpočtu ale vyplýva, že nárast bude len vo výške 5,57 percenta".
ASL SR tvrdí, že prisľúbený historicky najvyšší objem financií pri výdavkoch na ambulantnú zdravotnú starostlivosť zaznamenal "len nepatrný nárast". "Pokiaľ tento trend nezastavíme, dôjde k ďalšiemu zhoršeniu dostupnosti, ale aj v poskytovaní zdravotnej starostlivosti," akcentoval Šóth. Jedným z riešení, ktoré ASL navrhuje, je aj dofinancovanie zdravotných ambulancií o 1000 eur, ktoré by predstavovalo navýšenie rozpočtu pre ambulancie o 20 percent.
Ambulancií na Slovensku podľa Šótha ubúda, pretože lekári odchádzajú do dôchodku. Šéf asociácie zdôraznil, že už v roku 2016 chýbalo 786 všeobecných lekárov pre deti a dorast. "Dnes je toto číslo oveľa vyššie. Rovnako chýbajú aj špecializované ambulancie, v rámci ktorých sa výrazne znižuje dostupnosť a predlžujú sa čakacie doby pre pacientov," uviedol. ASL SR tiež poukázala na to, že veľkým problémom je priemerný vek ambulantného lekára.
"Súčasne katastrofálnu situáciu vnímame aj v bratislavskej Petržalke. Vekový priemer pediatrov sa tu pohybuje v rozmedzí 69 až 74 rokov. Odišli nám lekári z Rusoviec, Petržalky, to znamená, že detskí pacienti boli prerozdelení medzi ostatných lekárov v regióne," priblížil Šóth. Spomenul aj prípad 69-ročného lekára z Lozorna, ktorý zomrel cestou do práce.