Palestínčania v Gaze od konca marca a väčšinou v piatok protestujú proti blokáde a za možnosť vrátiť sa na územia, ktoré boli kedysi domovom ich predkov, ale dnes ležia v Izraeli. Doteraz izraelskí vojaci pri protestoch zastrelili okolo 200 Palestínčanov, zabitý bol jeden izraelský vojak.
Na tomto proteste sa podľa Haarecu zúčastnilo asi 15 000 Palestínčanov, niektorí smerom k hranici podľa izraelského denníka hádzali zápalné fľaše, kamene a výbušné zariadenia. Izraelskí vojaci na demonštrantov strieľali ostré náboje. Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze izraelskí vojaci zastrelili šesť mužov vo veku 17 až 29 rokov a 140 ľudí postrelili. Jeden človek je v ohrození života a päť ľudí bolo zranených vážne. Traja ľudia (zo šiestich zastrelených) boli podľa izraelskej armády zabití potom, čo sa cez hraničný plot dostali do Izraela spolu s ďalšími asi 20 Palestínčanmi. Ich telá Palestínčania odniesli späť do Gazy.
Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman medzitým oznámil, že vydal pokyn zastaviť dovoz paliva do Gazy kvôli protestom. Haarec s odvolaním sa na zdroj v Gaze uviedol, že šéf Hamásu v Gaze Ismaíl Haníja a jeho zástupca Chalíl Hajá sa nadýchali izraelského slzného plynu, keď sa s eskortou pohybovali v blízkosti hraničného plotu. Lídri Hamásu sa snažia zúčastniť zhromaždenia v stanoch, ktoré sa nachádzajú asi 700 metrov od hraničného plotu a kde sa združujú účastníci protestov.
Pásmo Gazy je husto zaľudnený, úzky pobrežný pás zeme vklinený medzi Izrael a Egypt. Po viac ako desaťročie vlády islamského Hamásu sú životné podmienky väčšiny obyvateľov neradostné. Nezamestnanosť prevyšuje 40 percent, voda z vodovodu sa nedá piť a elektrina funguje len niekoľko hodín denne. Nemocnice trpia neustálym nedostatkom zdravotníckeho materiálu, dovoz aj vývoz tovaru je obmedzený a niektoré časti územia stále čakajú na obnovu po konflikte s Izraelom z roku 2014.