Reklama

Tajomstvá Banskej Bystrice a Bratislavy: Čo sa ukrýva v podzemí známych budov?

Tajomstvá Banskej Bystrice a Bratislavy: Čo sa ukrýva v podzemí známych budov?

Zdroj: anc

Reklama

Denne okolo nich prechádzajú nielen domáci, ale aj turisti.

Mnohé stavby a budovy v srdci Bratislavy a Banskej Bystrice pozná asi každý z nás, ale zrejme nik netuší, čo sa schováva pod ich povrchom niekde hlboko v podzemí. V niektorých sú dnes reštaurácie, v iných len pivnice zívajúce prázdnotou, v ďalších nájdeme CO kryty a dokonca aj kaplnku skrývajúcu záhadu. Hoci bežný smrteľník sa tam zväčša nedostane, Nový Čas tak urobil za vás.

Radničný dom, Banská Bystrica

Prvým známym majiteľom domu na hlavnom námestí mesta bol banskobystrický mešťan Vít Mühlstein, ktorý podnikal v baníctve. Jeho potomkovia prestali v dome bývať a od roku 1545 banskobystrická mestská rada užívala dom ako svoje druhé sídlo a zároveň ho aj prenajímala. Prvým nájomcom v budove radnice sa stal zlatník Peter Goldschmidt.

Na čo ešte slúžil?

  • v dome bola počas rokov škola, lekáreň či piváreň s vinárňou, pekáreň a dokonca aj soľný sklad.
  • po roku 1730 sa do budovy presťahovalo aj mestské väzenie. Dnes slúži tento dom ako reprezentatívne sídlo mesta Banská Bystrica.

Zaujímavosť

4 bronzové sochy, ktoré pútajú pozornosť okoloidúcich predstavujú alegórie tzv. kardinálnych cností: rozvážnosti, miernosti, spravodlivosti a statočnosti.

Časť Sídlisko, Partizánska cesta Banská Bystrica

Časť mesta známa ako Sídlisko neďaleko súčasnej autobusovej stanice vyrástla v rokoch 1953 až 1965 na novovytvorenom priestore, ktorý vznikol odklonením rieky Hron do umelého riečišťa. Povráva sa, že počas výstavby polyfunkčných domov s obchodmi a so službami sa v potoku utopilo niekoľko detí, ale ich telá sa údajne nikdy nenašli. Pod budovami tejto starej časti mesta, ktoré susedia s mestským úradom, sa taktiež nachádza CO kryt.

Slavín, Bratislava

Bratislavský pamätník sovietskym vojakom, ktorí padli počas 2. sv. vojny, vybudovali v rokoch 1957 - 1960. „To, že má Slavín podzemie, sa zistilo až v 70. rokoch. Dovtedy to nikto netušil,“ prezrádza Boris Šramko, technický námestník firmy Marianum, ktorá pamätník spravuje. Monumentálnu sieň lemovanú masívnymi piliermi odhalili počas rekonštrukcie piedestálu, teda spodnej časti Slavína pod obradnou sieňou.

Vďaka svojej polohe a výške 52 metrov patrí Slavín medzi dominanty mesta. Podzemie však zíva prázdnotou.

Plány do budúcnosti

Ako Šramko prezradil, s priestorom má veľké plány. „Chcel by som tu urobiť interaktívne múzeum 2. svetovej vojny. Ministerstvu kultúry sme už predložili návrh,“uzatvára.

Mestský úrad, Banská Bystrica

Sídlo mestského úradu vybudovali zhruba v polovici 20. storočia a svojmu účelu slúži od samého začiatku.

Úkryt v nebezpečenstve

V podzemí budovy sa nachádza CO kryt. V ňom sú uložené debny s plynovými maskami, krompáčmi, dekami a so všetkým potrebným pre prípad, keby došlo k živelnej pohrome, chemickému útoku, bombardovaniu alebo vojne.

Kostnica a Kaplnska sv. Jakuba, Bratislava

Nevzhľadný „skleník“, ktorý roky stojí kúsok od historickej budovy Starej tržnice, skrýva vzrušujúce tajomstvo. Bratislavské mesto mŕtvych so stovkami lebiek! Kaplnku s kostnicou odkryli pri archeologickom výskume v rokoch 1994 - 95. Jej počiatky však siahajú až do roku 1436. Kaplnka sa nachádzala na cintoríne, ktorý sa rozprestieral v priestore medzi Starou tržnicou a Manderlákom. Na kosti sa natrafilo, keď sa na tomto mieste rušili verejné toalety.

Zaujímavosť

Výskum odhalil, že v istej vrstve takmer polovicu pochovaných tvoria deti, zväčša batoľatá.

Reštaurácia Červený rak, Banská Bystrica

Kultovú vináreň, ktorá funguje v pivničných priestoroch už od roku 1971 a nesie názov Červený rak, asi Bystričanom predstavovať veľmi netreba. Málokto však vie, že okolo roku 1772 sa v tejto pivnici mal nájsť veľký poklad. Na jej preskúmanie dala povolenie aj samotná Mária Terézia. O tom, čo sa tam našlo, sa však nezachovali žiadne informácie.

Známi hostia

Minulosť domu súvisela s varením piva od Johana Krebsa, ktorý tu prevádzkoval aj hostinec. Zlatý mok tu vraj svojho času ochutnal aj Matej Korvín a neskôr aj Ľudovít Štúr.

Autor: kill

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace