Prvýkrát by tak mohla sonda pristáť na asteroide najskôr v januári, napísala v piatok agentúra AP.
Sonda Hajabusa 2 bez ľudskej posádky letela do blízkosti asteroidu Ryugu viac ako tri roky, počas ktorých zdolala 280 miliónov kilometrov, a pri asteroide operuje od júna. Sonda by mala na asteroide pristáť celkom trikrát; odobrať tu má vzorky, ktoré by pomohli nájsť stopy pôvodu slnečnej sústavy. So zberom prvých vzoriek počítala JAXA už na konci októbra. Podľa vedúceho projektu Juičiho Cudu je ale povrch asteroidu viac skalnatý, než sa očakávalo. Experti tak potrebujú najmenej ďalší mesiac na to, aby vymysleli nový pristávacia plán.
Jednomesačné oneskorenie v tomto ročnom období pritom podľa AP znamená ďalšie dva nečinné mesiace, sonda totiž bude na opačnej strane Slnka, než je v novembri a decembri Zeme, čo znemožní komunikáciu s ňou. Vedci teraz analyzujú dáta a fotografie zozbierané tromi rouvermi, ktoré Hajabusa na asteroid poslala, a snažia sa nájsť najlepšie miesto pre pristátie sondy.
Dva japonské rouvery pristáli na Ryugu v septembri, tretie nemecko-francúzske zariadenie potom minulý týždeň. Expedícia Hajabusa 2 je druhým projektom JAXA zameraným na prieskum asteroidov a prepravu vzoriek z nich na Zemi. Prvú sondu japonskí vedci vypustili v roku 2003 a jej let bol úspešný, aj keď návrat skomplikovali technické problémy. Puzdro so vzorkami nakoniec na Zemi pristálo v polovici roka 2010.