Ten zmizol za záhadných okolností... Okrem polície po ňom dlhé roky pátrali aj rodina a priatelia s nádejou, že sa niekde iba rozhodol skryť pre obavy o svoj život. Jeho blízki však dnes hovoria, že novinár s najväčšou pravdepodobnosťou už nežije. Pred pár dňami Európou otriasla vražda bulharskej novinárky Viktorie Marinovej († 30).
Telo televíznej moderátorky našli minulú sobotu v kríkoch v ťažko dostupnom teréne v bulharskom meste Ruse, kde pôsobila. Podľa tamojších médií bola pred vraždou zaškrtením znásilnená a brutálne zbitá. Okamžite sa vynorili otázky, či jej smrť súvisí s jej novinárskou prácou.
Pred pár týždňami totiž moderovala politickú talkshow, ktorá sa venovala podozreniam zo zneužívania eurofondov vplyvnými bulharskými podnikateľmi a politikmi. Iba pár dní po vražde zadržali v Nemecku 21-ročného Severina Krasimirova, ktorého obvinili z jej vraždy.
V tomto prípade sa teda prepojenie vraždy s prácou novinárky nezistilo. Krásna Viktoria mala asi iba smolu, že si ju vyhliadol opitý a sfetovaný mladý muž, ktorý sa brutálne domáhal sexu. Napriek tomuto prípadu väčšina násilných úmrtí investigatívnych novinárov súvisí s ich článkami...
Nezvestný 10 rokov
Zatiaľ čo Slovenskom hýbe posun v kauze zavraždeného novinára Kuciaka, zdá sa, že tento prípad pohol ľady aj v prípade 10 rokov nezvestného novinára Paľa Rýpala. Investigatívny žurnalista mal v čase zmiznutia 39 rokov. Písal a nakrúcal televízne reportáže o odhaľovaní zločinu na Slovensku, čo sa mu zrejme stalo osudným.
Rodák z Rajca býval v prenajatom byte v bratislavskom Ružinove na Rezedovej ulici, kde ho v utorok 22. apríla 2008 videla domáca naposledy. Jeho veci ostali pobalené v škatuliach s odkazom pre domácu: „Je mi to veľmi ľúto, ale iné východisko som nenašiel.“ Napísal aj to, komu má aké veci dať spolu s kontaktmi na ich majiteľov. Z poslednej vety mrazilo: „Moje veci môžeš vyhodiť.“
So sebou si podľa policajtov zobral 30-tisíc slovenských korún v hotovosti (necelých tisíc eur), notebook a fotoaparát. Na druhý deň sa mal ubytovať na dve noci v hoteli v Štúrove. Na stopu sa mu vydala dva týždne po jeho zmiznutí televízia Markíza, ktorá zistila, že bol povedomý aj vodičovi autobusu, ktorý ho údajne viezol z Ipeľského Sokolca do Salky pri Štúrove. Objavili sa aj informácie, že na juh Slovenska mal namierené po falošné doklady, ktoré si už nestihol vyzdvihnúť.
Rodina, priatelia, známi - všetci vedeli, že Paľo má dobrodružnú povahu. Veď aj v minulosti sa viackrát na pár dní stratil, ale vždy sa napokon objavil. Tentoraz nie. Aj keď nikto z jeho blízkych netušil, kam zmizol, dlhých 10 rokov neprestali veriť v jeho návrat, nechávali mu odkazy, modlili sa a čakali, že sa znova objaví medzi dverami.
Paľo už nežije
Zdá sa však, že rodina sa pomaly začína vyrovnávať s tým, že Paľo je mŕtvy. Tento týždeň sa na sociálnej sieti objavil dlhý status jeho sestry Ivety. „Dozvedela som sa tú najstrašnejšiu vec. To, čoho sme sa všetci báli a strašilo nás v snoch... Teraz viem, že môj brat – investigatívny novinár Paľo Rýpal – už nežije. Viem, že ho zavraždili!“ zverejnila. Istý posun v prípade naznačila aj polícia, ktorá však o vražde nateraz mlčí.
Vražda Kuciaka a Kušnírovej otvorila staré rany aj v rodine Rýpalovcov. „Keď zabili Janka a Martinku, tak v hlavách nám začali ožívať spomienky a násobil sa strach z toho, či aj Paľko neskončil tak ako oni,“ napísala na sociálnej sieti jeho sestra.
„Teraz už viem, že skončil...“ Pre denník SME spresnila, že informácie má od svedka, ktorého sa jej podarilo vypátrať. Jej brata mali zavraždiť v okolí Zázrivej pre kauzu zmeniek, na ktorej pracoval. Pod svojím vyjadrením na sociálnej sieti ešte uviedla: „Za päť mesiacov sme s Paľkovým kamarátom zistili toľko skutočností, až z toho hlava bolí.“
Viac informácií o svojich informátoroch či nových súvislostiach zverejniť odmietla. „Momentálne musíme nechať pracovať políciu a prokuratúru. Keďže Paľkova nezvestnosť trvá už 10 rokov, tých pár týždňov ešte musíme vydržať,“ napísala nám.
Verím polícii
Posun v prípade Paľa Rýpala vníma aj jeho kolega a kamarát, súčasný šéf markizáckeho spravodajstva Henrich Krejča. „Považujem to za veľmi zásadnú informáciu, dúfam, že sa konečne dozvieme, čo sa s Paľom stalo. Aspoň sa takto uzatvorí tá smutná kapitola – keď sme dlhé roky ani my, ani najbližšia rodina netušili, aký je jeho osud. Vedieť, čo sa s ním stalo, bude aspoň malá útecha, no na to si zrejme budeme musieť ešte počkať,“ hovorí a dodáva, že policajným zložkám dôveruje.
„Verím v slovenskú políciu a verím aj v prokuratúru. Ak im prestaneme veriť, potom prestaneme veriť aj v náš národ. Som preto šťastný, že sa moje slová potvrdzujú a že polícia pri objasňovaní vraždy Jána a Martiny urobila obrovský kus dobrej práce. Dúfam v to, že sa to podarí aj v prípade Paľa, aj keď na to čakáme už dlhé roky. Možno sa pri objasňovaní Paľovho zmiznutia napokon dozvieme, že jeho prípad môže súvisieť aj s inými...“
Háklivým témam sa podobne ako Rýpal a Kuciak venoval aj Miro Pejko, niekdajší editor v Hospodárskych novinách. Pejko zmizol bez stopy v marci roku 2015 z bytu v Bratislave za zvláštnych okolností. Odišiel naľahko, nevzal si so sebou mobil ani doklady.
„Jeho kamarátka povedala, že s nezvestným bola naposledy v kontakte 17. 3. 2015 okolo 14.00 hod. na sociálnej sieti Facebook, kde jej uviedol, že musí niekam ísť a či ho chce ešte niekedy v živote vidieť,“ opísala vtedy Pejkovo zmiznutie polícia. Jeho ďalší osud je dodnes neznámy...
Na vraždu českej novinárky si najali narkomana
Krutý koniec bol pred 16 rokmi nachystaný pre českú investigatívnu novinárku Sabinu Slonkovú (45), ktorá roky pracovala v denníku Mladá fronta Dnes a venovala sa témam korupcie, klientelizmu či podozrivého financovania politických strán. Mala však šťastie a na rozdiel od Jána Kuciaka smrti unikla.
Aj Slonková mala zomrieť za svoje články. Vraždu súčasnej šéfredaktorky portálu Neovlivni.cz mal v roku 2002 vykonať recidivista, alkoholik a bývalý narkoman Karel Rziepel prezývaný Citrón, ktorého si objednali pre jeho zločineckú povesť. Slonkovú mal vyhodiť do vzduchu trhavinou semtex. Vybrali si však nesprávneho. Objednaná likvidácia novinárky stroskotala na tom, že najatý vrah sa na čin neodhodlal a namiesto vraždy po stretnutí s objednávateľmi utekal s taškou semtexu rovno na políciu.
„Je to pekná žena, bolo by jej škoda... Bol som štrnásťkrát odsúdený väčšinou za majetkovú trestnú činnosť, odsedel som si 14 rokov, ale nespáchal som žiadne násilie,“ odpovedal pred rokmi portálu idnes.cz na otázku, prečo objednávku nevykonal. Objednávateľom vraždy bol bývalý tajomník ministerstva zahraničných vecí a vojenský špión Karel Srba, o ktorom novinárka písala, ako prišiel k miliónovému majetku a tiež o jeho podozrivých praktikách na ministerstve.
Súd Srbu obvinil a poslal na 12 rokov do väzenia, kde si odsedel osem rokov a potom ho prepustili s päťročnou podmienkou. Slonková aj pre svoju vlastnú skúsenosť sledovala prípad slovenského kolegu Kuciaka. „Je to tak, že sa vám vrátia niektoré spomienky vzhľadom na to, čo som si prežila. Zároveň ja som mala na rozdiel od Jána Kuciaka to šťastie, že sa to nepodarilo... Vrátia sa vám nepríjemné spomienky a pocity a vkradne sa vám do podvedomia, či má tá práca skutočne zmysel, alebo je to riziko príliš veľké,“ povedala v rozhovore v Českom rozhlase.