Predseda parlamentu vo svojom oficiálnom životopise uvádza, že právnické vzdelanie získal na Univerzite Komenského v Bratislave. Banskobystrickú univerzitu už nespomína, hoci práve na nej nadobudol v roku 2000 atraktívne znejúci titul doktor práv.
Štvorpísmenkové JUDr. pred menom šéfa SNS vyvoláva vo verejnosti vášne a mnohé otázky. Napríklad aj tú, prečo písal Danko rigoróznu prácu o verejnej správe na katedre trestného práva, ktorú v tom čase viedol Pavel Kandráč, blízky spolupracovník expremiéra Vladimíra Mečiara. A práve počas jeho vlády fakulta práva UMB vznikla.
Rektorovi došla trpezlivosť
Danko svoju prácu nechal pred verejnosťou utajiť pred necelým mesiacom, po otázkach novinárov. Médiá, časť verejnosti aj akademickej obce sa dožadovali jej sprístupnenia, čo prinútilo rektora Hiadlovského konať a dať si vypracovať právnu analýzu, ktorá však podľa neho potvrdila, že škola musí rešpektovať prianie autora a prácu zverejniť nemôže.
„Vedenie UMB preto vyzýva Andreja Danka, aby svoju rigoróznu prácu sprístupnil,“ uviedol Hiadlovský v otvorenom liste, kde zároveň zamestnancov a študentov školy žiada, aby vyhlásenie podpísali. Výzvu aj s podpismi chce neskôr poslať samotnému predsedovi parlamentu.
„Zodpovedné osoby na UMB vrátane rektora majú k predmetnej práci kedykoľvek prístup. Politika na akademickú pôdu nepatrí,“ odkázal prostredníctvom hovorcu Danko rektorovi. Šéf národniarov ešte koncom septembra vyhlásil, že vidí záujem dostať sa akýmikoľvek prostriedkami k jeho rigoróznej práci s jediným cieľom - manipulácie s ňou a že sa obáva pokusov o diskreditáciu.