V publikácii s názvom Brehy - stretnutie s minulosťou vychádzajú z rukopisov bývalej učiteľky Rozálie Michalcovej, ktorá sa počas svojho života venovala mapovaniu piesní, ľudových tradícií, ale aj zvykov obyčajného života. "Moja mama Rozália Michalcová mala široký záber. Zaujímali ju hrnčiarstvo, zvyky aj piesne. Mamka si všetko zapisovala. Zaujímala sa aj o kroje, chcela, aby sa to zachovalo," spomína Lizáková.
Stašov, ktorý je spoluautorom knihy, podotkol, že spomienky Michalcovej doplnili v publikácii aj o informácie z odborných zdrojov. V knihe sa venujú súčasnosti aj minulosti. Napríklad časť venovaná hrnčiarstvu je väčšinou z rukopisov Michalcovej. Vďaka tomu, že pozorovala prácu miestneho hrnčiara Fialu, sa našli v jej zápiskoch presné zoznamy hrnčiarov, informácie, ako riad predávali či ako určovali ceny. Všetky tieto informácie autori posunuli aj ďalej do novej monografie.
V knihe sa venujú aj zvykom a tradíciám. Čitateľom približujú, ako sa odbavovali starodávna svadba, pohreb či ďalšie rodinné udalosti. "Moja mama bola tiež zberateľkou krojov, ktoré potom posielala do Slovenského národného múzea v Martine," priblížila Lizáková s tým, že aj tejto oblasti sa autori venujú.
Michalcová sa venovala aj mapovaniu ľudových piesní. Lizáková spomína, ako s husľami chodila po dedine k starým ľuďom a všetky piesne si prácne zapisovala. Na základe týchto zápiskov pred časom vydali spevník ľudových piesní Rozálie Michalcovej s názvom Nad Brehami jasní mesiac zvečera vichoďí. Kniha obsahuje celkom 525 ľudových piesní tekovského regiónu, ktoré Michalcová zozbierala v rokoch 1930 až 1960.
Chuť do písania má však táto autorská dvojica aj naďalej. Stašov prezradil, že v jeho počítači už čaká na dokončenie ďalšia práca. Tentoraz venovaná vysťahovalectvu, ku ktorému majú veľké množstvo obrazového aj textového materiálu.