Pritom ďalšia časť sveta hladuje. Ani Slováci nie sú bez viny. Každý z nás vyhodí za rok vyše sto kilogramov potravín. Plytvanie jedlom ľuďom uberá aj nemalú sumu z ich rodinného rozpočtu. Ako neplatiť zbytočne za to, čo nespotrebujete?
Podľa štatistík minie bežná slovenská domácnosť na potraviny zhruba pätinu svojich výdavkov. Čo je výrazne viac, ako je celoeurópský priemer. V rámci EÚ sa totiž za jedlo minie v priemere len niečo vyše 12,2 %. Najhoršie na tom však je, že platíme aj za to, čo vyhodíme.
„Sťažujeme sa síce na dražejúce potraviny či na to, že na ich nákup odchádza až pätina našich výdavkov. Napriek tomu na Slováka pripadá ročne až 111 kilogramov potravinového odpadu,“ upozorňuje analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská.
Ako vysvetlila, zjednodušene povedané je to toľko, ako keby sme každý deň vyhodlili do koša kompletné hlavné jedlo v reštaurácii. Potraviny a suroviny na ich výrobu sa strácajú počas celého výrobného reťazca. Napríklad časť obilnín sa stratí už počas žatvy, prepravy a skladovania. Najviac však plytvajú samotní koneční spotrebitelia.
Podľa údajov Európskeho parlamentu až 53 % vyhodia ľudia vo svojich domácnostiach. Šetrenie potravinami sa začína pre každého z nás už pri ich nákupe. Základné pravidlo je, že to, čo nakúpite, by ste mali aj skonzumovať. Tak ušetríte a nemíňate peniaze na to, čo skončí v koši.
Mali by ste vedieť
Dátum minimálnej trvanlivosti
- určuje deň, po ktorom sa jedlo dá ešte konzumovať, aj keď jeho kvalita už nemusí byť najlepšia
Spotrebujte do
- po tomto dátume už konzumácia jedla nie je bezpečná
Jedlo pre charitu
- trvanlivé potraviny (po dátume spotreby) môžu dnes obchodné reťazce ponúkať ľuďom v núdzi
- organizácie, ktoré ich však môžu z obchodov odoberať, musia spĺňať prísne podmienky
- naše reťazce tak robia dobrovoľne
Takto dlho vám vydržia
Mäsové výrobky
- ak sú označované údajom DMT, sú konzumovateľné aj po uvedenom dátume, najmä suché salámy a klobásy vydržia dlho
Mliečne výrobky
- čerstvé a neotvorené vydržia aj cca 3 dni po uplynutí minimálnej trvanlivosti
Syry
- riaďte sa zložením čím viac vody sa vo výrobku nachádza, tým menej vydržia
- tvrdé syry vydržia aj roky
Vajcia
- vydržia najviac 2 týždne po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, pre istotu vajce vždy najskôr rozklepnite do pohára
5 tipov, ako sa vyhn´ť vyhadzovaniu jedla
Nákupujte so zoznamom
- pripravte si zoznam a kúpte iba to, čo potrebujete a množstvo, ktoré dokážete spotrebovať
Dodržujte zásady skladovania
- potraviny skladujte podľa odporúčaní výrobcu, dbajte na to, aby sa neznehodnotili, skontrolujte správnu teplotu, v chladničke má byť 1 až 5 °C
Pravidelne kontrolujte dátum
- potraviny uskladnite v poradí, ako sa im končí dátum spotreby, čerstvejšie dozadu, pravidelne kontrolujte, či im nekončí záruka
Zmrazujte a varte, koľko zjete
- ak viete, že nezjete celý chlieb, zmrazte ho. Pokrmy pripravujte iba v takom množstve, koľko vaša rodina dokáže zjesť. Na tanier si naložte radšej menej a potom si dajte dupľu
Zužitkujte zvyšky
- niektoré potraviny môžu poslúžiť na iný účel, ako ste ich pôvodne kúpili (napríklad z rožka si môžete urobiť strúhanku a pod., zo šupiek zemiakov či cukiny urobíte čipsy a pod.)