Popri tom sa však verejnosť dozvedá pozadie celého činu, ako ho rozplietajú vyšetrovatelia. Z výpovedí obvinených vyplýva, že údajná objednávateľka popravy Alena Zsuzsová (44) bola v kontakte s podnikateľom Mariánom Kočnerom (55) a ten mal dokonca mesačne posielať peniaze na účet jej dcéry.
Traja sudcovia, ktorí sa zaoberali ich sťažnosťou, v uznesení tvrdia, že „z doposiaľ zisteného dokazovania sa javí, že D. (Zsuzsová, pozn. red.) bola v kontakte s osobou, o ktorej si P. (sprostredkovateľ Zoltán Andruskó, pozn. red.) myslí, že si objednávala vraždu, táto jej má vyplácať mesačne finančné prostriedky na účet jej dcéry“.
Práve Andruskó spolupracuje s vyšetrovateľmi a podľa Denníka N označil za hlavného objednávateľa vraždy Mariána Kočnera. V prípade vyskakuje meno Kočnera už niekoľko dní. Podľa matky Aleny chcel, aby ho jej dcéra oslovovala „krstný otec“. Ich blízky vzťah potvrdzuje aj uznesenie. Donedávna bola Alena v kontakte s osobou, o ktorej si Andruskó myslí, že je objednávateľom vraždy.
„To nevylučuje možnosť sprostredkovaného kontaktu s osobami z prostredia objednávateľa (profil zavraždeného novinára vypracoval zrejme profesionál, novinár alebo súkromný policajt atď.),“ dodávajú sudcovia. Samotná Zsuzsová apelovala na to, že je živiteľkou 15-ročnej dcéry a žije v domácnosti so 72-ročnou chorou matkou, o ktorú sa stará. Sama pripomína, že bola finančne podporovaná, čo vyplýva z pohybov na účte jej dcéry.
„Z týchto financií si zabezpečovala prostriedky na živobytie a platila lízing za vozidlo. Spolu s dcérou býva u matky, ktorej príjem a výživné otca dcéry tiež tvoria príjem domácnosti,“ opisuje sudca. Zsuzsová tiež tvrdila, že v súčasnosti dostáva 1 400 € mesačne.
Z dôkazov má byť jasné, že v prípade vraždy Kuciaka nešlo o osobný motív. „Z doterajšieho vyšetrovania neplynie záver o osobných kontaktoch, antipatii či akomkoľvek spojení medzi obvinenými a poškodenými. Zatiaľ sa javí, že sťažovatelia nemali osobný, ale len majetkový motív,“ píšu sudcovia.
Čo tvrdia obvinení
Z výpovedí je zrejmé, že sprostredkovateľ Andruskó má vysoké dlhy u Zsuzsovej. „Jej nadštandardné majetkové pomery nezodpovedajú legálne priznaným príjmom. Z doteraz zistených skutočností nie je vylúčené, že príjmy sťažovateľky pochádzajú práve od osoby, pre ktorú mohla sprostredkovane objednať vykonanie,“ uvádza sa v uznesení.
Sudcovia tiež pripomínajú, že vzhľadom na minulosť Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka, ktorí boli cvičení v paramilitantnej organizácii, majú schopnosť vykonať brutálnu vraždu a takýmto spôsobom riešiť svoje finančné problémy.
Marček, ktorý mal pomáhať Szabóovi vykonať vraždu, sa hájil aj tým, že nález zbraní a tlmičov u neho neodôvodňuje obavu z pokračovania trestnej činnosti. Marčekovi totiž pri domovej prehliadke našli 2 ks podomácky upraveného samopalu s 2 kusmi podomácky vyrobenými tlmičmi a tiež 100 ks nábojov zn. Sellier a Bellot a 53 ks nábojov zn. Geco. Všetky veci boli bez príslušného povolenia.
Szabó odmieta, že by mal s popravou do činenia. „Ak by mal s vraždou niečo spoločné, bezprostredne po nej mal možnosť opustiť Slovensko a zdržiavať sa v zahraničí,“ píše sa v uznesení. Strelivo, ktoré sa našlo u neho, má z minulosti, pretože bol deväť rokov policajtom.
„Ak by niečo spáchal, mal dostatok času stopy zahladiť vrátane streliva,“ opisuje obhajobu Szabóa sudca. Prokurátor všetky argumenty zmietol zo stola, keďže Marček so Szabóom dlhodobo pracovali mimo Slovenska, udržiavajú kontakty s vtedajšími spolupracovníkmi a v prípade prepustenia je obava z úteku do zahraničia.
Kde sedia obvinení
Alena Zsuzsová - Ústav na výkon väzby Nitra
Tomáš Szabó - Ústav na výkon väzby Žilina
- Ak by som mal niečo s vraždou spoločné, mohol som ujsť do zahraničia.
Miroslav Marček - Ústav na výkon väzby Ilava
- Zbrane a tlmiče u mňa doma neznamenajú, že budem pokračovať v trestnej činnosti.
Zoltán Andruskó - Ústav na výkon väzby Banská Bystrica