Pridali sa ďalší, vyše 100 pracovníkov univerzity odmieta utajovanie prác a považuje ho za neetické. Od Danka žiadajú úplné sprístupnenie jeho rigoróznej práce verejnosti. Skrývanie práce je podľa nich neetická praktika a prehlbuje nedôveru k slovenskému vysokému školstvu. Zároveň vrhá zlé svetlo na všetkých, ktorí poctivo získali titul na banskobystrickej univerzite.
„Chceme vyjadriť podporu našim absolventom a absolventkám, ktorí svoje štúdium absolvovali v súlade s akademickými zásadami a sú naň právom hrdí. Utajovanie kvalifikačných prác rozhodne neprispieva k pozitívnemu obrazu slovenského vysokého školstva, preto žiadame najvyšších ústavných činiteľov, aby sa k výsledkom svojho vzdelania prihlásili a neprispievali k zhoršovaniu už tak dosť napätej a nepriaznivej situácie,“ píše sa v stanovisku, ktoré podpísalo 107 pedagógov a doktorandov vrátane bývalej rektorky školy Beaty Kosovej.
Šéfa parlamentu však ani táto výzva nepresvedčila a stále odmieta sprístupniť vysokoškolský dokument pre verejnosť. „Predmetná rigorózna práca nie je utajená. Zodpovedné osoby na UMB vrátane pána rektora k nej majú kedykoľvek prístup. V tomto prípade však treba poznamenať, že politika na akademickú pôdu nepatrí,“ zopakoval stanovisko Andreja Danka hovorca predsedu NR SR Tomáš Kostelník.
Bývalý riaditeľ Slovenskej národnej knižnice a odborník na písanie záverečných prác Dušan Katuščák nevidí v prípade žiadny dôvod na utajovanie práce. Podľa neho to vyvoláva podozrenie, že Dankova práca môže byť plagiátom. „To sa dá na základe textovej analýzy veľmi jednoducho zistiť. Všetko nasvedčuje tomu, že ide o plagiát. To je dôvod na odstúpenie, určite. Ak je to tak a preukáže sa to,“ dodal Katuščák.