V dedine dokázali za niekoľko rokov znížiť nezamestnanosť na minimum a popri tom aj potlačiť nevraživosť voči Rómom, lebo každý kto chce, má možnosť pracovať. Kvôli tomu založili obecnú firmu, kde priebežne pracuje 50-100 ľudí a to aj takých, ktorí neboli nikdy v živote zamestnaní.
Vďaka tomu zmizli primitívne obydlia a nahradili ich oveľa modernejšie domy, ktoré si miestni zaplatili zo svojho. Dokonca tí, ktorí sa naučili zručnostiam, si našli nové zamestnania. Podľa premiéra Petra Pelegriniho, ktorý tajomníka sprevádzal, ho k návšteve inšpiroval článok jedného z celosvetových vydaní New York Times venovaný Spišskému Hrhovu.
“O tejto slovenskej dedine som počul už aj predtým. Rada Európy má samostatný útvar, ktorý sa venuje národnostným menšinám a ich životným podmienkam. Hlboko to tu na ňa zapôsobilo, lebo som sa na vlastné oči presvedčil, že keď sa chce, dajú sa robiť veľké veci bez veľkého množstva peňazí. Toto môže byť vzorový model a príklad pre ostatných. Najdôležitejšie sú podľa mňa dve veci a to je práca a vzdelanie,” podotkol Thorbjørn Jagland.
Starosta Vladimír Ledecký hovorí, že všetko išlo prirodzenou cestou. “Nikdy sme nerobili žiadne štúdie ani nikde neprečítali, ako o treba robiť. Netreba sa k tomu stavať tak, že to nie je môj problém. Lebo všetko, čo sa v obci nachádza je problém starostu. Máte roblémy s bývaním , tak nato sa vám naviaže problém s úžerou, či nezamestnanosťou. Keď to dokážete zmeniť a dáte ľuďom prácu, tak sa automaticky niektoré ťažkosti samé odbúraju,” uzavrel starosta, podľa ktorého sú v obci s 1500 obyvateľmi len dve problematické rodiny. Jedna je Rómska a druhá nerómska. Všetci ostatní majú zájem pracovať.
Zmeny v Spišskom Hrhove
-
Založili sociálny podnik
-
Vyrábajú lavičky odpadkové koše, či úle
-
Sami si postavili nájomnú bytovku
-
Majú najväčšie múzeum hdobných nástroov na Slovensku
-
Počet obyvateľov za 20 rokov sa strojnásobil
-
Zriadili obecnú pálenicu