Jeho užialená partnerka Jana (54) však tvrdí, že lekár jeho vyšetrenie odflákol a poslal ho domov. Muž o pár dní zomrel, a hoci sa potvrdili vážne porušenia ošetrujúceho doktora, nemocnica dostala smiešnu pokutu 500 €. Jana (54) je bez milovaného Petra († 49) už dlhých 8 rokov. Na to, čo sa stalo, dodnes spomína s bolesťou.
„Stalo sa to 30. júla 2010, keď mal môj partner prudké bolesti brucha a vracal. Na pohotovosť ho priviezla záchranka a lekár po vyšetrení povedal, že to nie je nič vážne. Bez odobrania krvi mu určil diétu a poslal ho domov. Petrovi až po opätovnom návrate do nemocnice o dva dni stanovili akútnu pankreatitídu a na jej následky zomrel,“ vraví. V rukách má veľa posudkov o zlyhaní a fatálnych dôsledkoch. Obrátila sa na všetky možné úrady, politikov i poslancov, no bezvýsledne.
Vyviazol bez trestu
„Lekár nepostupoval v zmysle zákona a vážne porušil svoje povinnosti - neurobil základné vyšetrenia - odber krvi, moču a ani ultrazvuk. Peter mal pritom až 90-percentnú šancu na život, no len za predpokladu, že by mu poskytli okamžitú štandardnú liečbu. Toto nie je moje zistenie, ale zistenie znalcov a aj Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý, mimochodom, košickej UNLP uložil smiešnu pokutu 500 eur. Ošetrujúci lekár, ktorý je už na dôchodku, vyviazol bez trestu,“ vraví Jana s tým, že na takéto prípady treba upozorniť.
„Nízka pokuta vyjadruje neúctu k životu človeka a po 5 rokoch sporu na súde je výsledkom len to, že zákon síce bol porušený a ošetrujúci lekár vážne poškodil zdravie, no pacient by možno aj tak zomrel...“ dodala s tým, že o odškodné jej nejde: „Ide mi o to, aby nemocnica uznala pochybenie, nebagatelizovala vážnu situáciu a nezbavovala sa zodpovednosti.“
„Pacient zomrel na smrteľné ochorenie, ktoré bolo diagnostikované až pri jeho 2. návšteve na Oddelení urgentného príjmu. ÚDZS vyhodnotil postup lekára pri prvom vyšetrení ako nedostatočný a uložil nemocnici sankciu, ktorú uhradila a nápravné opatrenia, ktoré vykonala. Vyjadrujeme ľútosť pozostalej rodine. S partnerkou je vedenie nemocnice vzhľadom na prebiehajúci spor v písomnom aj ústnom kontakte," povedala hovorkyňa UNLP Ivana Stašková.
1. „Ambulantné chirurgické vyšetrenie v rámci ústavnej pohotovostnej služby nebolo u pacienta realizované štandardným spôsobom,“ uviedol vtedajší riaditeľ ÚDZS v Košiciach Dušan Dzurjo.
2. „Za závažný nedostatok a pochybenie zo strany poskytovateľa považujeme nedostatočné vyšetrenie, ktoré by spresnilo diagnózu a určilo zavčasu správnu a včasnú liečbu,“ konštatovala bývalá riaditeľka ÚDZS Bratislava Eva Vivodová.
3. „Pacientovi lekár neindikoval ďalšie štandardné vyšetrenia, ako sú krvné a biochemické vyšetrenia. Pacienta nemal poslať domov pred absolvovaním potrebných vyšetrení,“ zhodli sa znalkyne Vlasta Vyhnálková a Zuzana Grochová.
4. „Takýto pacient patril do nemocnice. Keby mu chirurg prehmatal brucho, tak by vedel, aké vyšetrenia sú nutné. Pacient musí podstúpiť vyšetrenie krvi, moču a CT vyšetrenie,“ dôvodil chirurg Martin Pecka.
Akútna pankreatitída
Ide o zápal podžalúdkovej žľazy, je vyvolaný rôznymi podnetmi. Na vzniku sa podieľajú viaceré faktory. Zhruba polovica prípadov vzniká pre prítomnosť žlčníkových kameňov, ktoré dokážu „vycestovať“ do žlčových ciest a zablokujú vývod žlčníka aj pankreasu.
Výsledkom je samonatrávenie pankreasu, ktorého funkcia tak zlyháva a proces trávenia živín prijímaných potravou je vážne ohrozený. Môže sa končiť až smrťou.
Reakcia asociácie
Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR OPP Mária Lévyová aj na margo toho prípadu Novému Času potvrdila, že plánujú zorganizovať stretnutie s odborníkmi z ministerstva zdravotníctva a aj pacientskými organizáciami. "Ide o prenesenie dôkazového bremena z pacienta na nemocnicu, čiže vo všeobecnosti posilnenie práv slabšej strany. Týka sa to aj administratívneho vysporiadania pacienta a posúdenia jeho zdravotného stavu posudkom aj z iných krajín Európskej únie," uvádza v stanovisku Lévyová, ktorá súhlasí aj so zriadením pacientského ombudsmana.