Od redaktorov sa v ňom žiada, aby nezaraďovali do vysielania témy o opozičných návrhoch zákonov v prvom čítaní, či nepreberali informácie z iných komerčných médií. Paradoxné je, že Maťašovská nemala dokument vytvárať sama a poprela autorstvo inkriminovaných pasáží. Kto jej s tým pomáhal?
Nezvládla tlak a sama ponúkla svoju stoličku. Interný dokument s názvom Krátke spravodajstvo – pripomenutie zásad vyvolal búrku nevôle medzi odborníkmi aj opozíciou. To, že smernica zašla priďaleko a dokument nie je v súlade s hodnotami verejnoprávnej inštitúcie, priznala aj RTVS a Stano Maťašovskú napomenula. Ani to však krititiku neutíšilo a šéfka rozhlasových správ sa odhodlala na rázny krok.
„Rozhodla som sa ponúknuť generálnemu riaditeľovi svoju rezignáciu v záujme ochrany RTVS pred bezprecedentným nátlakom niektorých politikov v uplynulých dňoch. Aj keď sa absolútne nezakladal na pravde, ale spôsoboval inštitúcii značné škody na reputácii a vrhal na prácu jej zamestnancov zlé svetlo,“ vysvetlila svoje dôvody Stano Maťašovská.
„Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník jej rezignáciu prijal,“ povedala hovorkyňa verejnoprávneho telerozhlasu Erika Rusnáková. Stano Maťašovská však odmieta, že by v RTVS cenzurovala správy a celú aféru považuje za cielený útok na svoju osobu.
„Je to nezmysel, ktorý niekto vykonštruoval a hrubo zneužil, aby poškodil RTVS a zdiskreditoval mňa ako osobu. Inkriminovanú pasáž vytrhnutú z kontextu som síce nepísala, ale rozhodla som sa za ňu prebrať zodpovednosť,“ vyhlásila.
Ako spoluautora dokumentu, ktorý Stano Maťašovská rozposlala redaktorom, označil portál omediach.com Juraja Rybanského. Do RTVS prišiel za súčasného riaditeľa Jaroslava Rezníka ako šéf spravodajstva. Po pár mesiacoch odišiel, no vrátil sa a stal sa riaditeľom Informačných okruhov Slovenského rozhlasu.
RTVS sa nepriznáva
Práve on sa mal podieľať na kontroverzných pasážach smernice. Nový Čas Rybanského žiadal o stanovisko. „Nebudem sa vyjadrovať, ďakujem,“ odpovedal v SMS-ske. Či je Rybanský pôvodcom inkriminovaných častí textu sme sa nedozvedeli ani z telerozhlasu. „Išlo o záležitosť rozhlasového spravodajstva, konkrétne krátkych správ, za ktorú RTVS vyvodila dôsledky,“ uviedla hovorkyňa RTVS Rusnáková.
Dočasným šéfom rozhlasového spravodajstva sa stal riaditeľ Sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Vahram Chuguryan. Aj on pritom mal byť jedným z kritikov tohto listu.
Kontroverzné body v dokumente
Nezaraďujeme správy o návrhoch zákonov a noviel z dielne opozičných poslancov predtým, ako neprejdú do druhého čítania, a už vôbec nie bez stanoviska koalície, resp. vecne príslušného rezortu.
V správach sa vyhýbame avízam, resp. pozvánkam na pripravované podujatia, obzvlášť ak ide o protestné pochody, zhromaždenia a podobne.
Zdroje na prípravu a vysielanie krátkeho spravodajstva sú výlučne agentúrne servisy TASR a SITA, ČTK a originálne správy redaktorov spravodajstva RTVS. Z informácií uverejnených na internetových portáloch a v iných médiách správy nepripravujeme.
Snaží sa zbaviť zodpovednosti
Tomáš Czwitkovics, mediálny analytik
Aj keď sa tak trošku snažila zbaviť zodpovednosti, tak dokument je smernicou pre spravodajstvo. Argumentácia, že išlo len o spôsob preberania krátkych agentúrnych správ, vôbec neobstojí, lebo aj v nich môže byť podstatné hovoriť o opozičných návrhoch. Celý dokument bol veľmi neprofesionálny a zo všetkého, čo som čítal, sa mi to vôbec nezdalo vytrhnuté z kontextu, ako to prezetovala RTVS.