Viktor Kemény (22) pochádza z Nových Zámkov, no už niekoľko rokov žije v Bratislave. Fanúšikovia plávania ho dobre poznajú, veď to bol práve Viktor, ktorý ako najmladší člen slovenskej paralympijskej výpravy v Londýne 2012 najviac prekvapil. Vtedy len 16-ročnému chlapcovi sa podarilo dostať do finále v disciplíne 100 m prsia a v silnej konkurencii mužov si vyplávať 7. miesto.
Venuje sa hrám
Mladík, ktorý sa narodil bez rúk, ešte vlani plával aj profesionálne, no dnes na to pre prácu nemá čas. „Ale veľmi rád by som sa k profesionálnemu plávaniu raz vrátil,“ hovorí Viktor, ktorý sa teraz sústredí na svoju druhú veľkú vášeň – programovanie. „Dva roky som študoval aplikovanú informatiku na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT), rok aplikovanú informatiku na Fakulte informatiky a elektroniky UK. Školy som nedokončil, ale tiež sa plánujem k tomu v budúcnosti vrátiť,“ sľubuje. Zatiaľ pracuje ako support v známej francúzskej spoločnosti na vývoj videohier, ktorá má v portfóliu hity ako Assassin’s Creed či Far Cry.
Stačí nižší stôl
Napriek svojmu hendikepu Viktor nepotrebuje žiadny špeciálny počítač. „Ovládam ho bez špeciálnych pomôcok. Používam na to nohy. Stôl mám trochu nižší, aby sa mi na ňom ľahšie pracovalo,“ vysvetľuje Viktor, ktorý sa v Bratislave nedávno zúčastnil prestížnej súťaže programátorov Novathon. „Vyvíjali sme tam bankové aplikácie. V silnej konkurencii sme skončili štvrtí,“ hovorí a dodáva, že je to jeho zatiaľ najväčší úspech. V ďalších plánoch má jasno. „Rád by som sa uplatnil ako herný dizajnér, vo voľnom čase rád študujem herný dizajn, psychológiu hier a taktiež ich vplyv na hráča. Je to práca, ktorá si vyžaduje kreativitu a taktiež štipku inovatívnosti,“ objasňuje. Mladý muž by mohol byť inšpiráciou pre mnohých zdravých ľudí. On sa však na to pozerá pragmaticky. „Nepovedal by som, že som nezdolný, ale určite som sa za tie roky naučil len tak sa nevzdať,“ uzatvára Viktor.