Muži zákona tak z neho urobili ľahkú korisť pre verejnosť napriek tomu, že Kočnerovi neboli blesky fotoaparátov príjemné. Ten radšej zostal sedieť v aute. Išlo o premyslenú stratégiu? Marián Kočner šiel do basy pôvodne pre podozrenia z falšovania miliónových zmeniek, veci sa však dali nečakane do pohybu.
Pár týždňov po tom, ako ho jeden z obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27) označil za objednávateľa beštiálnej popravy, vykonala polícia vo viacerých Kočnerových nehnuteľnostiach rozsiahle policajné razie. Bol na nich osobne prítomný aj Kočner, ktorému pobyt za mrežami zjavne neprospieva.
Pochudnutý biznismen oblečený do nepriestrelnej vesty nejavil záujem ísť s policajtmi do vlastného domu, výnimku spravil len raz, keď si potreboval odskočiť. Aj pri tom však pôsobil roztržito a zabudol si okuliare. Prečo teda radšej nezostal v cele? „Viem si predstaviť, že mohli mať záujem, aby tam z nejakého dôvodu bol. V tom prípade by ho mohli donútiť. Domová prehliadka nevyžaduje jeho osobnú prítomnosť, stačí iný dospelý člen domácnosti. Sú však úkony, kde by byť musel. Tým by bola napríklad konfrontácia s tým, kto naňho ukázal,“ uviedol právnik Marek Benedik.
„Aj keď on sedel v aute, som na 99,9 % presvedčený, že jeho advokát bol vnútri. Je možné, že to je určitá forma psychologickej hry. Určite preňho nie je príjemné, že mu 20 chlapov prevracia dom,“ dodal Benedik. Pripomína, že vyšetrovatelia sú pripravovaní na rôzne taktiky, pričom táto s prevozom Kočnera na miesta, ktoré dôverne pozná, môže byť jednou z nich.
Vysielajú správy
Slová advokáta potvrdzuje aj šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská. „Nie je to nič neštandardné, pretože on je väzobne stíhaný v inej veci a môže byť eskortou prevezený na úkony, kde je potrebná jeho prítomnosť. Môžeme si všimnúť, že pri niektorých prehliadkach ostal podozrivý v aute, to je tiež jeho právo, rovnako ako má napríklad právo nevypovedať,“ hovorí Kurilovská.
Psychologička Sylvia Dančiaková vysvetľuje, že v podobných prípadoch ide takmer vždy o určitú taktiku. „Môže to byť správa pre okolie, môže to byť správa pre neho konkrétne. Je tam veľa faktorov, ktoré sú v hre. Nevieme, či ho tam priviezli a chceli, aby vedel, že nejakým spôsobom postupujú, alebo to bola správa pre verejnosť, že sa niečo deje. Alebo to bol odkaz pre niekoho úplne iného,“ približuje psychologička.
Stratia moment prekvapenia
Jozef Šátek, bývalý vyšetrovateľ
Čudujem sa, prečo Kočnera chcú mať pri domovej prehliadke. Ak ju vykonávam a nájdem tam veci, ktoré s daným činom súvisia, a podozrivý vie, čo polícia nájde, vyšetrovateľ stratí pri výsluchu moment prekvapenia.
Je citovo tvrdá osobnosť
Tibor Hrozáň, psychológ
Myslím si, že v tomto prípade ide o veľmi necitlivú osobnosť. Pokiaľ všetky kauzy, ktoré sa s ním spájajú, sú pravdivé, tak to vychádza z toho, že on príliš tieto veci neprežíva a vnútri je mimoriadne tvrdý. To sú ľudia, ktorí citové poryvy majú značne skreslené.
Nemajú zrejme dostatok dôkazov
Marek Benedik, právnik
Kočner je už len na základe Andruskóovej výpovede podozrivý. Na to, aby bol obvinený, sa vyžaduje vyšší stupeň podozrenia. Keby ho obvinili, musia vyložiť karty na stôl. V uznesení o vznesení obvinenia musí byť uvedené, z akého činu je obvinený, a v odôvodnení by mali byť aj dôkazy, ktoré boli dovtedy zadovážené a z ktorých obvinenie vyplýva.