Informovali o tom tamojšie odbory, ktoré zároveň uviedli, že naďalej dochádza k porušovaniu práv zamestnancov. Rozsah nedbanlivosti je údajne veľký, o čom svedčí práve počet smrteľných úrazov na stavbách. Oficiálne údaje však neexistujú, keďže katarské úrady netúžia po takomto druhu publicity.
"Keby sme si mali pred každým zápasom MS 2022 uctiť jednu z obetí výstavby štadiónov, museli by sme tak učiniť pred každým z prvých 44 stretnutí," povedal podľa webu sportowefakty.wp.pl Hans-Christian Gabrielsen, predseda Nórskej konfederácie odborových zväzov. Na staveniskách v Katare pracujú v ťažkých podmienkach prevažne prisťahovalci z chudobnejších krajín. Za svoju prácu dostávajú nízke platy, ktoré nestačia ani na uspokojenie základných životných potrieb.
Na základe výpovedí 132 stavebných robotníkov na Chalífovom štadióne v Dauhe a ďalších 99 prisťahovalcov pracujúcich na projektoch priamo nesúvisiacich s prípravou šampionátu ľudskoprávna organizácia Amnesty International eviduje rôzne prejavy zneužívania a porušovania ich práv. Migranti prevažne z Bangladéša, Indie a Nepálu tvoriaci 80-90 percent 2,5-miliónovej populácie Kataru žijú v špinavých a preplnených príbytkoch, niektorí celé mesiace nevideli mzdu a viacerým skonfiškovali ich cestovné doklady, takže nemôžu opustiť krajinu. Navyše ich zamestnávatelia - sponzori im nevybavili alebo nepredĺžili pracovné povolenia, takže ich vystavili povinnosti platiť pokuty, v niektorých prípadoch im hrozí väzenie. Zamestnávatelia im platia menej, ako im agenti pred odchodom do zahraničia sľubovali. Vyskytli sa aj mzdy pod 200 USD mesačne, z ktorej robotníkom ešte strhávajú zhruba 50 USD za stravu.