Lídri EÚ to podľa slovenského premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) skonštatovali v záveroch summitu EÚ, ktorý sa vo štvrtok skončil v Bruseli. Podľa predsedu vlády SR sa úspešne darí bojovať i proti prevádzačom, darí sa likvidovať ich siete a lode, ktorých už bolo zničených niekoľko stoviek.
Počty novo prichádzajúcich migrantov síce v globále klesajú, avšak kritická situácia teraz postupne vzniká v západnej časti Stredozemného mora, teda od Maroka smerom do Španielska, priblížil Pellegrini. "Španielsky premiér požiadal Úniu, aby naznačila potrebu intenzívnejšieho rokovania s Marokom tak, aby sa darilo utlmiť aj túto novú cestu," povedal. Ďalej priblížil, že naopak začal pôsobiť Egypt, pričom sa ukazuje, že z tejto krajiny do EÚ neprúdia žiadne lode - tamojšie úrady sú ich schopné zachytiť ešte vo svojich výsostných vodách.
Neuspokojivý je podľa premiérových slov pre Úniu tiež systém návratov, resp. readmisie migrantov, ktorý nefunguje, ako by mal. "Tie čísla sa každoročne zhoršujú a dnes môžeme skonštatovať, že systém readmisií funguje len niekde na úrovni 30 percent, a preto je dôležité, aby sme veľmi intenzívne pokračovali v spolupráci s krajinami, odkiaľ migranti pochádzajú, hlavne krajinami severnej Afriky, ktoré, samozrejme, prejavujú zvýšený záujem o kooperáciu s krajinami EÚ," povedal Pellegrini slovenským novinárom.
"Ide sa zvažovať možnosť úpravy legislatívy tak, aby jednotky krajín severnej Afriky mohli zasahovať nielen vo svojich výsostných vodách, ale i v medzinárodných, tak, aby opäť platilo, že po zachránení migrantov sa tí vracajú do krajín, z ktorých sa na cestu do Európskej únie vydali. To, samozrejme, bude vyžadovať určitú finančnú pomoc zo strany krajín EÚ," povedal. Zároveň však zdôraznil, že Únia nechce svoju spoluprácu s africkými krajinami fixovať len na oblasť migrácie.
"S Afrikou musíme hovoriť o globálnej spolupráci, o investíciách, o zvyšovaní kvality života v danom regióne a nemôžu sa naše diskusie zúžiť len na to, aby sme s nimi za určitú finančnú sumu dojednávali boj proti migrácii," dodal.
Slovenský premiér tiež priblížil, že v otázke reformy dublinského systému nedošlo k žiadnej dohode. "Nedošlo k dohode ani na myšlienke zmeniť povinné kvóty na povinnú solidaritu, ako navrhoval (rakúsky) kancelár (Sebastian) Kurz. Ale stále platí, že buď sa dohodneme na reforme Dublinu, alebo nie, a potom bude platiť status quo tak, ako ho poznáme dnes," dodal Pellegrini.