Máme sa obávať ďalšej maslovej krízy ako pred rokom, keď sme dali za 250 g aj 3 eurá? Zdá sa, že minimálne dva faktory hrajú v prospech kupujúcich. Ktoré? Ceny masla na pultoch našich obchodov sú ako na hojdačke. „Maslo práve v záverečnom kvartáli vlaňajška dosahovalo svoje maximá, začiatkom roka začala jeho cena klesať, no v lete zasa zdražovalo a v septembri jeho cena opäť klesla,“ zhodnotila aktuálny vývoj analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.
Ceny v obchodoch pri medziročnom porovnaní vzrástli len nepatrne. Keď však porovnáme ich rast od mája tohto roku do septembra, tak za malé maslo si priplatíme 10 centov. Výrobcovia a obchodníci sa nevedia dohodnúť, kto by mal vysvetliť rast cien masla . „K prognózam vývoja cien masla by sa mali vyjadriť skôr dodávatelia a producenti tejto komodity,“ uviedla Lucia Poláčková zo spoločnosti Tesco Stores SR.
Podľa šéfky Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka je to zase otázka na obchodníkov. „K vývoju spotrebiteľských cien masla v slovenskej obchodnej sieti sa vám naozaj neviem vyjadriť,“ uviedla Margita Štefániková. Rekorné ceny mlieka a výrobkov z neho sme mali pred rokom.
„Menej dojníc v roku 2017 znamenalo menej vyprodukovaného mlieka na trhu, ktoré nepokrylo rastúci dopyt,“ uviedla analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská. Ako dodala, v tomto roku mali na produkciu mlieka negatívny vplyv letné horúčavy. Podľa odborníka pred Vianocami využijú obchodníci zvýšený záujem ľudí o maslo na rast cien.
Cena Pred sviatkami stúpne
Ľubomír Drahovský, analytik obchodu
Vyšší dopyt najmä pred sviatkami môže mať vplyv na predajnú cenu masla. Naším šťastím je, že konkurencia maloobchodu je mimoriadne silná, čo spôsobuje, že nie každý si dovolí zvyšovať ceny. Zatiaľ by sa ceny mali držať v prijateľných úrovniach, samozrejme, predvianočné obdobie spôsobí jemné nárasty.
Pretože ten dopyt bude výrazne vyšší. Ak by to však ľudia nekupovali v týchto cenových rozpätiach, obchod pružne zareaguje a nebude až tak tlačiť ceny dohora. Slovensko má geografickú polohu, že ak by to bolo pre ľudí neprijateľné, rozhodnú sa pre cezhraničné nákupy.
Potraviny môŽu Rásť pre príplatky
Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho družstva
Je možné, že na cenotvorbu potravín budú v nasledujúcich mesiacoch vplývať zavedené príplatky za prácu v noci, cez víkend či vo sviatky. Je možné, že niektoré podniky už „pozorovaciu fázu“ majú za sebou a pustia sa do vyhodnotenia tohto opatrenia na hospodárenie spoločnosti.
Ak sa rozhodnú podniknúť určité kroky, tak zrejme pôjde o tieto. Môžu ale pristúpiť aj k úpravám platov alebo k zvyšovaniu cien výstupov, čo sa môže odraziť napríklad na vyšších spotrebiteľských cenách vrátane potravín.
Čo môže spôsobiť rast cien masla dnes
- Vysoké letné teploty spôsobili nižšiu dojivosť, čo znamená menej mlieka
- Dovoz mliečnych výrobkov k nám je vyšší ako vývoz
- Vyšší záujem spotrebiteľov môžu využiť obchodníci na rast cien
- Výrobcovia a obchod môžu premietnuť do cien zvyšovanie mzdových nákladov (príplatky za víkend, noc)
Za maslovou krízou bolo málo dojníc
- V rokoch 2015 a 2016 bol v Európe nadbytok mlieka a nízke ceny
- Mnohí producenti preto zrušili chov kráv
- Klesla produkcia mlieka a následne rástla cena
- Spotrebitelia sa znovu začali vracať ku klasickému maslu
- Koncom roka 2017 cena 250-gramového masla atakovala sumu 3 eurá