Túto vlastnosť nadobudli vďaka špeciálnemu ošetreniu maďarských odborníkov, ktorí tajomstvo svojho úspechu doteraz nikomu neprezradili. Unikátna metóda dokáže na rastlinkách vykúzliť až päť svetielkujúcich farieb.
Svietiaca nádhera ohúrila aj skúsených košických botanikov, niečo také ešte doteraz nevideli. „V prírode totiž poznáme baktérie, ryby, medúzy či hmyz, ktoré svetielkujú a bioluminiscencia je u nich prirodzená. Ale v rastlinnej ríši nemáme prirodzený druh, ktorý by takto žiaril,“ vysvetľuje odborná pracovníčka Andrea Fridmanová. Rastliny svetielkujú vďaka špeciálnemu ošetreniu, na ktoré má maďarská firma patent, a ako sa zdá, je strážený ako oko v hlave. „Ani nám neprezradili, ako to docielili. Na tento účel slúži špeciálny produkt chránený ochrannou známkou,“ povedal k patentu riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ Pavol Mártonfi.
Na vlastné oči môžete rozprávkovú expozíciu vidieť v botanickej záhrade do 28. októbra.
Ako to funguje
Látka, ktorá sa používa na ošetrenie rastlín, je neškodná voči životnému prostrediu, ale nie je jedlá. Vďaka nej dokážu svietiť na modro, zeleno, červeno, bielo či žlto. Na to, aby zažiarili, potrebujú svetlo. Po zhasnutí intenzívne farebne svietia asi pol hodiny, ďalších štyri až päť hodín vydávajú miernejšie svetlo. Keď svetlo zoslabne, je potrebné rastliny opäť „nabiť“ na slnku alebo pod umelým osvetlením.