Ministerstvo práce na čele s Jánom Richterom (62) v stanovisku presadzuje celoročne zimný čas. Väčšina Slovákov si však myslí opak a v celoeurópskej ankete sa priklonili k letnému času.
Dlhšie letné večery alebo viac svetla počas zimný rán. Rezort práce v tom má jasno. Zimný čas je v našom geografickom priestore pre naše zdravie vhodnejší. „Z dôvodu nepriaznivého účinku na zdravie celkovo odporúčame zrušenie každoročných zmien času a ustálenie štandardného, tzv. zimného času, ktorý sa v našich zemepisných šírkach dlhodobo uplatňoval a rešpektuje fyziológiu populácie na našom území,“ uvádza sa v materiáli, ktorý posunuli do medzirezortného pripomienkového konania.
Z textu vyplýva, že poslednýkrát by sme ručičky na hodinách posúvali 27. októbra 2019. Po tomto dátume by sa už čas v sezóne nemenil. Rezort však navrhuje aby sa účinnosť smernice posunula až na rok 2019. Návrh dáva štátom na výber, ktorý časový režim si vyberú. Počíta sa, že na tom, či budeme používať letný, či zimný čas, sa dohodneme minimálne s okolitými krajinami v stredoeurópskom regióne tak, aby to nepoškodilo vnútorný trh Únie. „Z hľadiska vnútorného trhu je najdôležitejšie, aby si štáty nestanovovali samy, či budú používať zimný, alebo letný čas,“ vyhlasuje ministerstvo.
Slováci si myslia opak
Za zjednotenie času sa vyjadrilo až 80 % Európanov v celoeurópskom prieskume. Obyvatelia Slovenska sa v ňom rozhodli v prospech letného času. Nechcú prísť o svetlo počas svojho voľného času po práci. Kopírujú tak nálady, ktoré prevažujú na väčšine starého kontinentu. „Podľa prieskumu hlasovala väčšina občanov za letný čas. V niektorých krajinách, napríklad v Českej republike chceli zimný čas. Odborníci sú za to, aby sa dohodlo na zimnom čase, ktorý bol predtým, ako sa začalo striedanie,“ upozornila na rozkol medzi náladami Európanov a názormi odborníkov europoslankyňa Anna Záborská, ktorá agendu striedania času dlhodobo rieši.
Návrh komisie, ktorý ruší striedanie času, musí ešte schváliť parlament v Bruseli a odklepnúť ho musia aj na pôde Európskej rady. Až v ďalšom kroku budú jednotlivé národné štáty vyberať letný či zimný čas. Výber na Slovensku musí tiež odobriť parlament. Nájsť dohodu naprieč krajinami EÚ nebude podľa europoslankyne jednoduché. „Ťažko povedať, či preváži, aby bola dohoda. Alebo krajiny, ktoré chcú zimný čas, budú mať argumenty, ktoré presvedčia aj ostatné. V tejto chvíli sa musíme uspokojiť s tým, že sa striedanie ukončí,“ dodala Záborská.
CHCELI BY LETNÝ ALEBO ZIMNÝ ČAS?
Richard Sulík, predseda SaS
- Som za letný čas. Oceňujem viac, keď je v lete večer dlho svetlo, ako keď je ráno v zime dlhšie tma. Svetlo v lete mi je prednejšie ako tma ráno v zime. Hovorím pocitovo, že ako človeku žijúcemu na Slovensku by mi vyhovoval celoročne letný čas.
Anton Hrnko, podpredseda SNS
- Myslím si, že by mal zostať striedavý systém, teda zimný aj letný čas. Tak som vyrástol väčšinu svojho života a jednoducho si myslím, že je vhodné, keď sa v lete predĺži deň pre ľudí. V tomto zmysle som zástanca, aby to zostalo tak ako teraz, teda striedavo.
Boris Kollár, predseda hnutia Sme rodina
- Táto téma ešte u nás nebola na stole a nedovolím si vyjadriť sa za celý poslanecký klub. Najprv si to celé prejdeme u nás a zistím, aký je na to názor v klube, potom by sme dali nejaké konkrétne stanovisko. Zatiaľ sme to ešte neriešili.