Skúsení vinári sa tešia aj zo špeciálnych tzv. slamových vín. Ich chuť je vynikajúca, a preto pri nich fajnšmekri neváhajú siahnuť hlbšie do vrecka.
Na ročníku 2018 si konzumenti určite zgustnú! Jaroslav Ostrožovič z Veľkej Tŕne pre Nový Čas prezradil, že slamovému vínu sa síce venuje dlhšie, ale skôr náhodou. „Prvýkrát ešte v roku 2006, no to bol nepodarok. Skúšali sme tzv. ľadové víno, ale neboli mrazy a strapce už pomaly začali aj hniť. Skúsili sme dozber, dosušili hrozno a vyšlo z toho slamové víno. Na výstavách potom neustále bodovalo a tak vznikla nová tradícia,“ spomenul tento vinár.
No nie každý rok je úroda, hoci práve teraz to vyzerá veľmi nádejne. Produkcia síce nie je veľká, len okolo troch ton hrozna, z čoho sa podarí získať asi pätinu litrov kvalitného vínka. Cenovo sa pohybuje zhruba 20 - 30 eur za tretinu litra a to z toho dôvodu, že hrozno sa tri mesiace suší, čím stráca objem vody. „Používame dobre vyzreté hrozno, ktoré je nielen cukornaté, ale má aj správne kyseliny. Bez nich by bolo fádne a mdlé,“ vysvetlil Ostrožovič.
A ako vlastne chutí kvalitné slamové víno, ktoré sa teraz nesuší v prievane na slame, ale po novom na roštoch? „Je to lakocinka, taká chuťovka, dezert sám osebe. Sú to veľmi sladké vína, ale nie príkre. Voňajú celou škálou sušeného tropického ovocia - od banánu cez mango až po ananás. A trochu chutia aj ako kandizované ovocie. Milujú ich všetci, dokonca aj suchári, ktorí po ňom radi siahnu opäť,“ dodal vinár.
Ako sa vyrába slamové víno
Podobne ako ľadové víno je vysokokoncentrovaným mokom s medovými a ovocnými tónmi. Prvé zmienky o tomto víne pochádzajú z roku 800 pred naším letopočtom. Základom je zdravé hrozno vyššej kvality a cukornatosti (od 21 percent). Hrozno sa poukladá na slamu, rákosie alebo sa vyviaže na šnúrky a zavesí do miestnosti. Tým sa zvýši obsah cukru, a keďže je miestnosť vetraná, z hrozienok sa odparí voda. Po zhruba troch mesiacoch sa obsah cukru v hrozienkach zvýši na jednu pätinu hmotnosti. Keďže „výlisnosť“ tohto hrozna je iba 20 percent, za veľa námahy zostane málo vína. Cena slamového vína sa pohybuje okolo 20 eur za 0,2 litra vína, no býva ešte drahšie. Výsledkom slamového vína je vysokokoncentrovaný nektár zlatej farby, výraznej vône s tónmi medu, ovocia či kvetín s nádhernou sladkou chuťou. Je vhodné aj na dlhú archiváciu.