Určite by ste si všetci želali, aby vás v príhodnej chvíli napadla vhodná odpoveď. Duchaplná, dvojznačná, so skrytou narážkou. Autor – tréner rečníctva a úspešný moderátor – sa v tejto knihe zaoberá duchaplnosťou, čiže rýchlou, neočakávanou slovnou reakciou v nepredvídaných situáciách. Rozvíja dva aspekty duchaplnosti – schopnosť odvety a dôvtipnosť.
Problém väčšiny ľudí spočíva v tom, že ostanú zmätení, keď ich niekto neprávom osočí. A až po niekoľkých hodinách neskôr prídu na to, akou brilantnou vetou mohli v danej situácii reagovať. Po slovnom útoku sa mozog dostane do stresového stavu, v ktorom je naprogramovaný iba na ústup alebo útok. Potom už nedokážete rozmýšľať s jasnou hlavou.
Myšlienky vám krúžia v nekonečnej slučke – „teraz musím niečo odpovedať“ – a práve pre tento tlak vás nič nenapadne. O hodinu neskôr vám tá správna odpoveď príde presne na um. Samozrejme, pretože už nie ste v strese. Osvojenie štandardných odpovedí zabráni, aby ste sa pri útokoch dostali do šoku, ktorý vám nedovolí uvažovať s chladnou hlavou. Budete si môcť premyslieť odpoveď a vytiahnuť ju ako kolt z puzdra.
Filozofické repliky, ako napríklad Diogenova nezabudnuteľná žiadosť Alexandrovi Veľkému „ustúp mi zo slnka“ sa nedajú schematizovať. Pöhm však predkladá dosť modelov ako reagovať, aby ste už nikdy neboli ukrátení o účinnú odpoveď. Okrem techník, ako duchaplne odpovedať, popisuje aj stratégie, pravidlá, tipy a základné postoje.
Na druhej strane, predstava, že všetci ľudia spolu „ideálne“ komunikujú, by bola možno strašne nudná. Ale umenie duchaplnej komunikácie spočíva aj v tom, že sa pokúsite čeliť útoku priateľstvom. Lebo ako hovorí jedno ázijské príslovie: Ak nemôžeš ruku odťať – potras ňou.
Viac informácií na www.ikar.sk
Reagujte pohotovo!
Zase vám napadla správna odpoveď neskoro? Nabudúce sa to už nestane! V knihe Matthiasa Pöhma Ako nepadnúť na nos sa dozviete, že pohotovosť nie je vrodená, ale dá sa naučiť. V povolaní aj v súkromí sa vyskytuje množstvo situácií, ktoré vyžadujú rýchlu a duchaplnú odpoveď.