Citrusovník má už 30 rokov, ale rodiť začal až po 15 rokoch. „Už som ho chcela aj vyrezať. Rodí každý rok a plody sú síce trochu menšie, no zato dosť kyslé. Od bežných citrónov má trochu horkastejšiu chuť. Najradšej ich používam do čaju,“ spomenula pestovateľka Magdaléna Dombyová (72), ktorá veľa svojich plodov rozdá susedom.
Už zistila, že ide o japonskú odrodu citrónovníka, ktorý získala zo Stredného odborného učilišťa v ich obci, kde v minulosti pracovala. „Doniesli len jeden kus a myslela som si, že je to šípová ruža... Po troch rokoch som to vysadila vonku a ešte ďalších 12 rokov stromček len kvitol.
Až potom, raz pred Vianocami, keď už bol aj sneh, na konári vyrástol žltý citrón asi vo veľkosti pingpongovej loptičky. A teraz som veľmi šťastná!“ dodala Zemplínčanka. Svoje už na prvý pohľad trochu menšie citróny používa aj inak - ako osviežovače vzduchu v izbe a tiež v aute.
Róbert Gregorek, botanik, záhradník
Ide o citrónovníkovec trojlistý (Poncirus trifoliata). Pôvodne subtropický ker sa pomerne úspešne pestuje aj u nás ako zbierková drevina. Jeho odolnosť proti chladu je obdivuhodná. Často zvládne aj mrazy pod -20 stupňov Celzia. Nemá rád suché zimy bez snehu.
Jeho šance na prežitie bez poškodenia zvyšuje vlhký vzduch aj kontaktná námraza na povrchu konárikov a dobrým kompromisom je aj zatienenie počas zimy. Typické sú veľmi ostré tŕne, preto jeho umiestnenie v záhrade treba dobre uvážiť. Vynikajúco môže na vhodnom mieste poslúžiť ako nepreniknuteľný živý plot.