Ten to však poprel. Už Najvyšší súd, ktorý rozhodoval o protiväzobnej sťažnosti obvinených v prípade úkladnej vraždy novinára, uviedol, že „profil zavraždeného novinára vypracoval zrejme profesionál, novinár alebo súkromný policajt“. Podľa zdrojov Denníka N to mohol byť Kočnerov dobrý priateľ Peter Tóth. Bývalý tajný sa policajtom údajne priznal, že za tisíce eur sledoval novinárov niektorých médií, prevažne tých, ktorí šliapali Kočnerovi na otlaky.
Okrem Kuciaka nimi boli napríklad reportér Aktualít Marek Vagovič, reportér SME Adam Valček, šéfredaktor časopisu .týždeň Štefan Hríb či redaktorka Denníka N Monika Tódová. Zo sledovania mal Tóth vyhotovovať fotografie, videá či analýzy. Tóth sa podľa zdrojov denníka prihlásil na polícii sám v októbri, niekoľko dní po zásahu špeciálneho komanda voči Tomášovi Szabóovi, Miroslavovi Marčekovi, Zoltánovi Andruskóovi a Alene Zsuzsovej.
Podozrivé je, že podľa uznesenia Špecializovaného trestného súdu prišla údajná objednávateľka Zsuzsová na jedno zo stretnutí s Andruskóom vybavená USB-čkom, obsahujúcim videá a fotografie Kuciakovho pohybu.
Prečo na ponuku prikývol?
Kočner Tótha oslovil približne pred rokom a pol a potrebu sledovania novinárov vysvetľoval tým, že chystá diskreditačnú kampaň. Tóth vraj policajtom povedal, že tesne po februárovej vražde Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa Kočnera pýtal, či s ňou má niečo spoločné, čo mal kontroverzný podnikateľ rázne poprieť.
Tvrdenie Tóthovi na niekoľko mesiacov stačilo, na políciu bývalého SIS-kára priviedlo až zatknutie Zsuzsovej, s ktorou ho Kočner v minulosti nútil komunikovať z kuriózneho dôvodu - kvôli vešteniu. Keď podnikateľa zatkli pre podozrenia z falšovania miliónových zmeniek Markízy, mal z basy často volať Tóthovi, ktorý mu od Zsuzsovej tlmočil slová veštkyne o jeho budúcnosti.
Motívom vypovedať mohla byť snaha Tótha vyhnúť sa trestu za sledovanie zavraždenej osoby. O potvrdenie informácií sme požiadali aj Úrad špeciálnej prokuratúry. „Informácie budú médiám poskytnuté, keď to bude možné, aby nebolo sťažené alebo zmarené vyšetrovanie,“ uviedla hovorkyňa Jana Tökölyová.
Tóth všetko popiera
O stanovisko sme požiadali aj exsiskára, ktorý zverejnené informácie rezolútne odmieta. „Denník N používa jazyk 50. rokov a klame. Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojím menom a podpisom v ňom určite nie je," uviedol pre Nový Čas Tóth, pričom pre Denník N to nepoprel a povedal, že sa k tomu nebude vyjadrovať.
Je to odporné
Štefan Hríb, šéfredaktor časopisu .Týždeň
Sledovanie novinárov je odporné, ale zvykli sme si už za Mečiara. Lenže Ján Kuciak s Martinou Kušnírovou boli zavraždení. Oni a vyšetrovanie ich vraždy si zaslúži absolútnu pozornosť.
Rozmýšľal som, či ma sledujú
Adam Valček, redaktor denníka SME
Je to zarážajúce. Marián Kočner mi v minulosti adresoval zastrašujúci e-mail, ktorý obsahoval informácie súkromného charakteru, ktoré nemohol mať iba z verejne dostupných informácií. V danej veci prebieha policajné vyšetrovanie. Z toho dôvodu som teda uvažoval aj o možnosti, že Kočner novinárov sleduje, ale konkrétne informácie som dodnes nemal.
Som znechutená
Monika Tódová, redaktorka Denníka N
Som znechutená z toho, kam sú niektoré osoby pri páchaní ekonomickej kriminality a získavaní čoraz väčšieho majetku schopné zájsť. Obzvlášť odporné je, že sa na sledovaní novinárov podieľal náš bývalý kolega Tóth, ktorý bojoval proti mečiarizmu a ktorý ani po vražde Janka Kuciaka nebol schopný to oznámiť polícii, ale urobil to, až keď jemu samému hrozilo v tejto veci stíhanie.
Žoldnier slúžil mafii
Marek Vagovič, šéf tímu Aktuality.sk
Považoval som ho za nájomného žoldniera, ktorý je za peniaze ochotný slúžiť aj mafii. Verím, že tak ako Kočner bude raz za svoje činy pykať aj Tóth.