Tvrdia to opoziční poslanci zo SaS, ktorí v tomto duchu predkladajú na novembrovú schôdzu ústavný zákon. Pred vyše rokom Národná rada (NR) SR zrušila Mečiarove amnestie, lebo odporovali princípom demokratického a právneho štátu. "Súčasťou tohto rozhodnutia bolo aj zrušenie milosti Michala Kováča svojmu synovi. Už vtedy sme namietali, že takýto postup je nelogický, keďže Kováč ml. nečelil podozreniam z podvodu sám, ale spolu s Marianom Kočnerom. Ale boli to poslanci Smeru-SD, ktorí ponechanie milosti Marianovi Kočnerovi obhajovali tak, že boli ochotní zablokovať zrušenie Mečiarových amnestií," povedal na tlačovej konferencii podpredseda SaS Ľubomír Galko.
Podľa jeho slov zlá povesť Kočnera poslancom Smeru-SD neprekážala. "Viac im záležalo, aby si ho nepohnevali. Dnes je však iná doba a treba učiniť spravodlivosti za dosť a odstrániť anomáliu, keď o milosť Michala Kováča prišiel len jeho syn a nie aj Marian Kočner," odkázal Galko s tým, že návrh ústavného zákona bude možnosťou reparátu a testom charakteru koaličných poslancov.
Člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Alojz Baránik (SaS) vysvetlil, že milosť udelená Marianovi Kočnerovi bola oveľa menej odôvodnená, ako milosť Kováčovi ml. "Usilujeme sa teda o nápravu tejto absolútnej nerovnováhy, ku ktorej došlo v čase zrušenia Mečiarových amnestií a milosti Kováčovi ml. Som presvedčený, že týmto dosiahneme rovnováhu," dodal.
Líder koaličného Mostu-Híd Béla Bugár vlani na otázku, prečo nebola zrušená milosť aj Marianovi Kočnerovi, odvetil, že to bol kompromis vo vládnej koalícii. "Ak chcete v koalícii výsledok, musíte dosiahnuť kompromis. Inak nemáte nič," povedal.