Putin podľa Ušakova potvrdil termín a miesto stretnutia na utorňajšej schôdzke s poradcom šéfa Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Johnom Boltonom. Ušakov uviedol, že "prezidenti absolvujú bilaterálne stretnutie" po skončení osláv. Jeho dĺžka bude podľa neho závisieť od samotných prezidentov. "Bude to bežné bilaterálne stretnutie," dodal.
Krátko pred jeho oznámením Putin na schôdzke s Boltonom, ktorý pricestoval na návštevu Ruskej federácie, uviedol, že by bolo "užitočné pokračovať v priamom dialógu s prezidentom Spojených štátov, predovšetkým na medzinárodných podujatiach, ktoré sa uskutočnia v blízkej budúcnosti, napríklad v Paríži... Samozrejme, ak má americká strana záujem o takéto kontakty". Bolton šéfa Kremľa ubezpečil, že Trump by sa s ním rád stretol. Súhlasil s tým, že dialóg medzi Moskvou a Washingtonom bude užitočný napriek existujúcim rozdielom.
Obaja prezidenti sa naposledy stretli 16. júla vo fínskej metropole Helsinki.
Bolton pricestoval do Moskvy v nedeľu. Jeho dvojdňová návšteva sa oficiálne začala v pondelok, keď absolvoval päťhodinové stretnutie s tajomníkom ruskej Bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom, s ktorým diskutoval o širokej škále tém: od možností novej zmluvy START cez obvinenia Spojených štátov voči ruskej občianke Jelene Chusiajnovovej po údajné zasahovanie Ruska do volieb v Spojených štátoch.
V utorok prijal Boltona ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý na schôdzke vyjadril nádej, že jeho návšteva v Rusku sa stane impulzom pre stabilizáciu rusko-amerických vzťahov. Súčasne konštatoval, že dialóg medzi USA a Ruskom sa postupne obnovuje. Podľa šéfa ruského rezortu obrany cestu k obnoveniu dvojstranného dialógu otvorila schôdzka Donalda Trumpa a Vladimira Putina v Helsinkách.
Trump počas víkendu avizoval zámer odstúpiť od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu, pretože Rusko ju údajne porušuje. Tento svoj úmysel Trump potvrdil aj vo svojom vyhlásení v pondelok. Varoval, že Spojené štáty budú budovať svoj jadrový arzenál s cieľom vyvíjať nátlak na Čínu a Rusko.
INF, ktorú 8. decembra 1987 podpísali vtedajší líder Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan, zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.