Príroda je veľmi múdra, preto niektorým z nich darovala teplé kožuchy, aby ich chránila pred nečasom. Ďalším zasa dožičila schopnosť zimného spánku, počas ktorého vo svojom brlohu či hniezde upadajú do tzv. hibernácie, stavu strnulosti, a všetky dôležité funkcie v ich organizme sa utlmia na minimum.
Aj vy ste zvedaví, ktoré z nich toho počas zimy prespia najviac? Podľa fyziológie a priebehu zimného spánku môžeme zimných spáčov rozdeliť na pravých a nepravých. Počas pravého spánku sa pulz srdca, dýchanie a teplota zníži až na hranicu prežitia. Vtedy mnohé zvieratá obchádzajú aj infekčné choroby. Ich organizmus totiž vtedy produkuje vo zvýšenej miere obranné látky.
Medveď hnedý
Svoju hmotnosť dokáže na jeseň zvýšiť až o 20 %. Počas teplejších zím sa na spánok nemusí vôbec uložiť. Približne počas päťmesačného zimného spánku neprijíma žiadnu potravu a jeho prežitie závisí od množstva zásob podkožného tuku.
Zimný úkryt: v skalných štrbinách, pod skalnými prevismi, prípadne vyhrabaný v zemi, pod stromami alebo v dutinách starých stromov
Zásoby potravy: spaľuje len tukové zásoby
Druh spánku: nepravý, november až marec
Jazvec lesný
Otvor do jeho nory je umiestnený v skalách alebo pod vývratmi či koreňmi stromov, zvyčajne s čerstvo vyhrabanou zeminou pred vchodom. Podzemné chodby, zvlášť na svahovitých úbočiach, dosahujú nezriedka až 100-metorvú dĺžku. Jazvec sa často zo zimného spánku zobúdza a snorí po okolí, o čom svedčia jeho stopy v snehu.
Zimný úkryt: vyhrabaný v zemi, pod koreňmi stromov a skalnými prevismi v hĺbke 2 až 6 metrov
Zásoby potravy: nie, spaľuje tukové zásoby
Druh spánku: nepravý, október až február
Veverica obyčajná
Je aktívna cez deň. Nepriaznivé podmienky v zime jej aktivitu síce znižujú, avšak celú zimu neprespáva. Pripravuje si veľké zásoby potravy, ktoré poschováva do dutín stromov, alebo ich zahrabe do pôdy. Dobrá pamäť a čuch jej pomôžu väčšiu časť z nich v zime znovu nájsť, pretože sa často budí a ujedá zo svojich zásob.
Zimný úkryt: z konárov, jeho priemer je 20 až 40 cm v dutinách stromov, využíva aj staré hniezda vtákov
Zásoby potravy: áno
Druh spánku: nepravý, október až marec
Svišť tatranský
V našich podmienkach trávi svišť v norách 5 až 6 mesiacov v zimnom spánku. Prespáva v skupinkách spolu s inými členmi rodiny a môže stratiť až tretinu svojej telesnej hmotnosti. Energiu čerpá z bohatej tukovej vrstvy vytvorenej spásaním rôznych druhov vysokohorských bylín a tráv v priebehu vegetačnej sezóny.
Zimný úkryt: v zimovacích norách vyhrabaných v zemi
Zásoby potravy: nie, spaľuje len tukové zásoby
Druh spánku: pravý, október až apríl