Návrh zákona z dielne rezortu spravodlivosti považoval za krok vpred oproti súčasnému stavu, čo podľa neho napokon priznala aj opozícia.
"Potom, čo bola schválená časť pozmeňovacích návrhov poslanca Madeja, sa zrazu opozícia otočila o 180 stupňov, začala chváliť náš vládny návrh zákona v pôvodnom znení a rozprávať o tom, že by ho podporila, hoci dovtedy v rozprave vystupovala proti nemu. Pre mňa bolo takéto správanie absolútne nepochopiteľné, čo len dokazuje, že opozícii ide o politikárčenie a nie o samotnú zmenu ústavy k lepšiemu," uviedol Gál. Fakt, že Kotlebova ĽSNS nehlasovala za pozmeňovací návrh, je podľa neho jasným dôkazom, že so stranou neprebiehali žiadne zákulisné rokovania. "Ja som s fašistami nikdy v živote nerokoval, ani rokovať nebudem," uzavrel.
Podľa šéfa rezortu spravodlivosti sa dajú dobrí kandidáti na ústavných sudcov voliť aj podľa starého systému. "Sčasti nám však prešla zmena rokovacieho poriadku, ktorá voľbu otvára," uviedol. Zároveň doplnil, že bude zabezpečené živé vysielanie zo schôdze parlamentného ústavnoprávneho výboru, kde budú mať možnosť klásť kandidátom otázky nielen poslanci, ale aj prezident.
Gál vyjadril ľútosť nad "negatívnou" kampaňou, ktorú podľa neho vyvolali časť nezávislých odborníkov a prezident Andrej Kiska. Myslí si, že aj tým došlo k zablokovaniu dobrého návrhu.
Sudcovia Ústavného súdu SR sa budú voliť tak ako doteraz. V pléne Národnej rady SR v utorok (23. 10.) neprešla novela Ústavy SR, ktorá mala do tohto procesu zaviesť niekoľko noviniek. Za zmenu najvyššieho zákona štátu zahlasovalo len 55 poslancov zo Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd. Viacero koaličných poslancov sa zdržalo, nepridala sa ani opozícia.