Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.10.2018 19:21 | Správy | Zahraničné správy

Úrady meno vraha Chášukdžího stále nemajú: Korunný princ odkázal jediné

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán označil v stredu vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule za "ohavný čin, ktorý nemožno ospravedlniť".

Zároveň vyjadril presvedčenie, že táto kauza "nevrazí klin" medzi Rijád a Ankaru.

Korunný princ sa takto podľa agentúry AP vyjadril na investičnom summite s názvom The Future Investment Initiative, ktorý sa tento týždeň koná v Rijáde a ktorý zatienila práve vražda novinára.

Svoju účasť na tomto fóre, prezývanom aj "Davos v púšti", totiž pre Chášukdžího násilnú smrť odriekli šéfovia ekonomických rezortov zo Spojených štátov, Británie a Francúzska, ktorí majú so Saudskou Arábiou uzavreté veľké zbrojné kontrakty.

 

Vraždu novinára opísal princ Muhammad bin Salmán na konferencii ako "bolestivú, strašnú a neospravedlniteľnú" a podľa agentúry DPA prisľúbil, že vrahovia Chášukdžího budú postavení pred spravodlivosť. Podľa princa sa mnohé strany snažia celú kauzu využiť práve na to, aby "vrazili klin" medzi Saudskú Arábiu a Turecko.

"Chcem im odkázať: nepodarí sa im to, pokým je saudskoarabským kráľom Salmán a korunným princom Muhammad bin Salmán, a Erdogan je tureckým prezidentom," povedal korunný princ.

Muhammad bin Salmán na summite hovoril aj o svojej "vojne", ktorá Blízky východ navracia k jeho slávnej minulosti. O vojne, ktorú vojenská koalícia na čele s Rijádom už niekoľko rokov vedie v Jemene, sa však vo svojom prejave vyslovene nezmienil. Po tom ako dohovoril si princ vyslúžil búrlivý potlesk publika, informovala AP.

Saudská Arábia najskôr popierala, že by niečo vedela o zmiznutí novinára. Potom tvrdila, že Chášukdžího, píšuceho pre noviny The Washington Post a kritika saudskoarabskej kráľovskej rodiny a korunného princa Muhammada bin Salmána, zabili 2. októbra pri "bitke" na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule s osobami, ktoré ho mali "povzbudiť" k návratu do vlasti.

V nedeľu saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr oficiálne označil zabitie novinára za "vraždu". Saudská Arábia uviedla, že pre podozrenie z podielu na tomto čine bolo zadržaných 18 osôb.

Turecké médiá aj tureckí predstavitelia tvrdia, že 59-ročného novinára žijúceho v USA zavraždilo a rozštvrtilo 15-členné saudskoarabské komando.

Dva od seba nezávislé zdroje informovali v utorok televíziu Sky News, že sa našli "rozsekané" časti Chášukdžího tela, pričom podľa jedného z týchto zdrojov ich objavili v záhrade domu generálneho konzula. Táto informácia sa však zatiaľ nepotvrdila.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Putinova limuzína sa ocitla v plameňoch.
Foto
Šokujúce zábery z Moskvy: Putinova limuzína VYBUCHLA priamo na ulici! VIDEO
Na snímke prezident Peter Pellegrini a Andrej Danko.
Danko chce POVINNÚ vojenskú službu, prezident reaguje: TOTO si o tom myslím!
Polícia (ilustračné foto).
Slintačka a krívačka: Nové nariadenie polície! Čo sa od 30. marca mení?
Pápežov zdravotný stav je momentálne stabilný.
Pápež František skoro zomrel: Pred týždňom ledva zdvihol ruku a dnes... ZÁZRAK?
Ktoré príznaky by ste nemali ignorovať?
Tichý zabijak NÁDOR na mozgu: Ak pociťujete dlhodobo týchto 7 PRÍZNAKOV, volajte doktorovi!
Najobľúbenejšie dievčenské mená v Európe!
Foto
Najobľúbenejšie dievčenské mená v Európe a na Slovensku! Niektoré vás prekvapia
Business people discussion advisor concept
Slováci, advokáti vám poskytnú poradenstvo ZADARMO! Pozrite si, KEDY
Robert Fico (Smer-SD) a Zora Jaurová (PS)
Poslankyňa Progresívneho Slovenska kriticky o Ficovi: Viem, o čo mu ide!
Dym stúpa pri explózii po izraelskom leteckom útoku na pásmo Gazy, čo je viditeľné z juhu Izraela 2. decembra 2023.
Prelievanie KRVI v Pásme Gazy: MŔTVI sa rátajú na desaťtisíce! IZRAEL má jasné ciele
Michael Schumacher mal v roku 2013 nehodu na lyžiach, ktorá ho pripútala na lôžko.
Bolestivé NOVINKY o Schumacherovi: Je to veľmi ZLÉ! Už nie je schopný ani...
(ilustračné foto)
V TOMTO štáte zakázali LGBTQ+ vlajky na vládnych budovách a školách: Za porušenie hrozia pokuty
Linka 43 v Bratislave
BRATISLAVA spúšťa dopravné spoje medzi mestom a prírodou: Tieto linky vás vyvezú do lesa