Informáciu priniesla agentúra Reuters.
Technológia strojového učenia (machine learning) vyvinutá počas minulého roka dokáže identifikovať obrázky, ktoré zobrazujú deti s prvkami nahoty. Umožňuje lepšie uplatniť zákaz fotografií neplnoletých osôb so sexuálnym podtextom.
Podobná technológia, tiež predstavená v stredu, zachytáva užívateľov, ktorí sa na sociálnej sieti snažia spojiť s mladistvými s cieľom sexuálneho zneužívania.
Vedúca bezpečnosti spoločnosti Facebook Antigone Davisová v interview pre Reuters povedala, že strojová technológia im pomáha triediť a efektívnejšie zoradiť problematický obsah, ktorý neskôr posúdi tím školených expertov. Spoločnosť sa snaží vyvinúť podobnú technológiu aj pre sociálnu sieť Instagram, ktorú Facebook získal v roku 2012.
Facebook pod tlakom regulátorov a zákonodarcov sľúbil urýchliť odstraňovanie nedovoleného obsahu. Technológie strojového učenia, ktoré dokážu skontrolovať miliardy užívateľských príspevkov denne, patria medzi najdôležitejšie prostriedky. Spravodajské redakcie a zadávatelia reklamy sa však sťažovali, že automatizované systémy často neprávom blokujú ich príspevky.
Davisová povedala, že systém nie je neomylný a užívatelia sa môžu proti jeho zásahom odvolať. Hlavným záujmom je zvýšenie bezpečnosti detí.
Pravidlá Facebooku už roky zakazujú dokonca aj rodinné fotografie čiastočne obnažených detí, ktoré boli uverejnené s dobrým úmyslom. Výnimku umožňujú v prípade, že má obrázok umeleckú alebo historickú hodnotu, ako napríklad fotografia nahého vietnamského dievčaťa Kim Phúc unikajúceho pred útokom napalmom počas vietnamskej vojny, ktorá bola ocenená Pulitzerovou cenou.