Architekt s čínskym menom La-s‘-luo Wu-ta-kche postavil v Šanghaji prvý mrakodrap, jeho 22-poschodový Park Hotel spojený s bankou, ktorý dokončil v roku 1934, bol desaťročia najvyššou budovou postavenou mimo územia Severnej Ameriky. Diela Hudeca nájdeme aj na Slovensku. Kúpeľná Kaplnka Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach (okr. Žiar nad Hronom) sa často uvádza ako jediné dielo Ladislava Hudeca († 65) na Slovensku.
Je vyhlásená aj za národnú kultúrnu pamiatku. Architekt pripravil návrh na kaplnku v roku 1913, vysvätili ju 26. júla 1914. Podľa odborníkov to však nie je jeho jediné dielo u nás. Výskumom sa prišlo na to, že rodinná hrobka Hudecovcov, ktorá je na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici, je tiež jeho prácou.
Nakreslil ju pre otca. „Zistila som to z korešpondencie, ktorú mi poskytli budapeštianski dediči. Boli tam aj podrobné údaje, že v roku 1921, keď tu bol po otcovej smrti, tak navrhol tento pomník a v podstate až v roku 1930 bol hotový. Takže z korešpondencie medzi ním a jeho sestrou, ktorej dal aj inštrukcie, ako si to celé predstavuje, sme zistili tieto informácie,“ povedala historička architektúry Klára Kubičková. Jeho známou stavbou je aj prvý mrakodrap v Šanghaji – Park Hotel. Vysoký je 84 metrov a do roku 1983 bol najvyššou budovou v Šanghaji.
Ladislav Hudec (1893 - 1958)
- narodil sa v Banskej Bystrici
- študoval architektúru na Uhorskej kráľovskej technickej univerzite v Budapešti, neskôr ho odvelili na front
- v roku 1918 ušiel a dostal sa do Šanghaja, kde začal pracovať pre americkú spoločnosť
- po sobáši s dcérou nemeckého obchodníka začal podnikať
- v roku 1934 postavil 22-poschodový Park Hotel v Šanghaji
- neskôr pôsobil v USA, kde aj zomrel, pochovaný je v Banskej Bystrici