A môžeme spať o hodinu dlhšie! Väčšina z nás však posun času znáša zle a ťažko sa mu prispôsobuje biorytmus. Koniec striedania letného a zimného času je momentálne veľmi diskutovaná téma v celej EÚ. Je zajtrajšie posunutie posledné?
V júli tohto roku Európska komisia spustila prieskum, v ktorom sa obyvatelia Únie mohli vyjadriť, či sú za zachovanie striedania času, alebo by chceli ustáliť jeden a aký. Či by uprednostili letný, alebo zimný čas. Z takmer piatich miliónov účastníkov vyše 80 % povedalo nie striedaniu času. Návrh komisie do europarlamentu následne znel, aby sa zrušilo striedanie času s tým, že každá členská krajina sa rozhodne, ktorý čas si ponechá. A to rozvírilo diskusie a výmenu názorov u nás a aj v každej členskej krajine.
Striedanie času nám neprospieva
Väčšine z nás robí prechod na iný čas veľké problémy. Dokonca aj na jeseň, keď si môžeme pospať o hodinu dlhšie. Toto malé pozitívum nevynahradí problémy, ktoré so striedaním časov máme. „Zmenou času u ľudí s kardiovaskulárnými ochoreniami môže dôjsť ku kolísaniu tlaku krvi, tí, čo majú ischemickú chorobu srdca, môžu mať bolesti na hrudníku, môže vzniknúť nespavosť, narušenie spánkového stereotypu, pacienti sa často sťažujú na únavu. Zrušenie striedania času by bolo určite zo zdravotného hľadiska pozitívne. Ak by zostal iba letný či zimný čas, nemalo by to žiadny negatívny vplyv. Zlá je vždy zmena. Jeden čas by bol pre ľudí len pozitívny,“ vyjadrila sa Etela Janeková, všeobecná lekárka - internistka.
Prečo je dobrý zimný čas?
Ministerstvo práce sa vyjadrilo za zimný čas, hoci toto vyjadrenie nie je záväzné a je iba predbežnou pozíciou SR v celom procese. Za ustálenie zimného času sa vyjadrilo aj ministerstvo zdravotníctva argumentujúc, že tento čas sa v našich zemepisných šírkach dlhodobo uplatňoval a rešpektuje fyziológiu populácie na našom území a takýto návrh preto posunulo do diskusie v rámci medzirezortného pripomienkového konania.
Prečo je dobrý letný čas?
Zimný čas by nás takpovediac ponoril do tmy a nám by chýbalo slnečné svetlo. Pri zimnom čase by sme mali o hodinu menej denného svetla. Ľudia, ktorí sú zvyknutí po práci na aktivity s deťmi či šport vonku, by na toto nemali šancu ani v lete. Nedostatok svetla spôsobuje u ľudí depresie, dokazujú to rozšírené jesenné depresie. "Svetlo hrá významnú úlohu. Slnko a denné svetlo pozitívne vplýva na psychiku ľudí," potvrdila Valéria Hrubejová, psychologička.
Susedné krajiny by sa mali zhodnúť
Hoci sa každá krajina môže rozhodnúť sama, dá sa predpokladať, že susediace krajiny sa pokúsia dohodnúť, alebo prispôsobiť väčšine. „Pre Slovensko je prirodzene kľúčové, aby boli zmeny času v jednotlivých krajinách EÚ prijaté koordinovane a jednotne,“ myslí si Ján Richter, minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Nekoordinované zmeny môžu poškodiť vnútorný trh, zvýšiť náklady na cezhraničné obchodovanie, skomplikovať prepravu, komunikáciu i cestovanie, pričom by sa znížila produktivita na vnútornom trhu s tovarmi a službami.
Ktorý čas chcú susedia?
Pre Slovensko je dôležité a bolo by praktickejšie, keby sme mali rovnaký čas najmä s Českom, Maďarskom, Poľskom a Rakúskom.
- Poľsko – 72 % letný čas
- Maďarsko – 66 % letný čas
- Rakúsko - 66 % letný čas
- Česko – menej ako 50 %