Jeho liečiteľ a opatrovateľ Viktor Mlynek prezradil, že ho okrem injekcií a malých kurčiat dal dohromady aj pomocou koly.
Vyhľadať pomoc ľudí nie je pre zvieratá v prírode obvyklé. Na smrť vyčerpaný výr skalný to začiatkom jesene urobil v obci Závada (okr. Topoľčany). Dravca našli v záhrade jedného z rodinných domov. Po odchyte sa dostal do rúk Viktora Mlyneka zo Štátnej ochrany prírody v Nitre a začal sa boj o jeho život. „Naša najväčšia sova bola v zlom stave, vyčerpaná, apatická, otrasená, zoslabnutá, dehydrovaná a vyhladovaná. Stratila plachosť. Pritom nemala žiadne viditeľné zranenia,“ opísal vtedy Mlynek stav výra.
Keďže odmietal sám konzumovať podávanú stravu, kŕmili ho malými dávkami chudého mäsa. Po rozkŕmení začal prijímať jednodňové kurčatá a hlodavce. Na to, aby dravca postavili na nohy, využil aj netradičné postupy. „Naordinovali sme mu okrem liekov a vitamínov aj dávky koly, ktorá obsahuje dosť cukru. Povzbudzujúce prostriedky, ako je kofeín, ho prebrali k životu,“ usmial sa Mlynek. Keď už bolo jasné, že sa zotavuje, obmedzili mu styk s ľuďmi. Po 15 dňoch dokázal sám uloviť živé laboratórne myšky, čo bol neklamný dôkaz, že sa môže vrátiť do prírody. K svojim ho vypustili vo štvrtok v Závade, na mieste, kde ho aj našli. Ochranári veria, že sa v prírode adaptuje veľmi rýchlo.
Výr skalný
- Patrí medzi vzácne a ohrozené druhy
- Na Slovensku žije 300 - 400 hniezdiacich párov
- Hniezdi na skalách a v opustených hniezdach
- v lese aj v kameňolomoch
- Hniezdny pár vychová každý rok 1 - 3 mláďatá
- Loví malé hlodavce, ako sú myši, potkany a podobné
- Najstarší výr skalný sa dožil 68 rokov