Protest na záchranu lesov pod názvom A dosť!, ktorý zorganizovala ochranárska iniciatíva My sme les, prišlo dnes popoludní na Námestie SNP v Banskej Bystrici podporiť približne tisíc ľudí.
, ktorých skutočným dôvodom je podľa nich len čerpanie verejných zdrojov. Slovenskej vláde tiež vyčítajú, že chránené územia sú len čiary na mape. „Protestným zhromaždením chceme vyslať signál, že tento problém trápi celú spoločnosť a chceme vytvoriť verejný tlak, aby sa tomuto vláda SR venovala,“ uviedol pre agentúru SITA jeden z hlavných iniciátorov kampane My sme les lesník a ochranár Karol Kaliský.
Iniciatíva My sme les vznikla pred rokom ako volanie verejnosti po záchrane vzácnych lesov. Spojila desaťtisíce ľudí a apelovala na vládu, aby prijala zásadné opatrenia a zastavila devastáciu slovenskej prírody. „Očakávali sme, že vláda podporí naše požiadavky. Aspoň jednu z desiatich! Nestalo sa. Obidvaja premiéri sa s nami odmietli stretnúť a diskutovať. Ministerstvo pôdohospodárstva naďalej obhajuje a podporuje ťažbu v chránených územiach,“ konštatuje Kaliský.
Po výjazdovom rokovaní vlády v Kežmarku v tomto týždni sa k problematike vyjadril aj premiér Peter Pellegrini, ktorý vyhlásil, že nedopustí, aby niekto presadzoval len svoj názor na lesné hospodárenie a ochranu lesov a aby sa snažil vládu zaviesť smerom, ktorý mu vyhovuje. Spor lesníkov a ochranárov prirovnal k „minisúboju dvoch podpredsedov vlády – ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (SNS) a ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd). Premiér sa bude snažiť nájsť to najlepšie riešenie, ako ďalej so slovenskými lesmi, ako ich obhospodarovať a ako sa o nich starať. „Nemôže to byť jednostranné rozhodnutie jednej skupiny na úkor druhej,“ dodal a zdôraznil, že vláda neprijme žiadne rozhodnutie, ktoré by išlo proti slovenskej prírode.
V poslednom čase sa vyostril spor medzi lesníkmi a ochranármi o hospodárení v lesoch v chránených oblastiach. Lesníci presadzujú výrub stromov napadnutých lykožrútom, ochranári v tom vidia zámienku na zvýšenie ťažby dreva. Tvrdia, že les si dokáže s podkôrnymi kalamitami poradiť aj sám. Výruby lesov negatívne vníma aj široká verejnosť.