To všetko vďaka revolučnej páske na čepeli hokejky, za ktorou stojí slovenská firma. Hrajú s ňou už viacerí hráči v Tipsport lige, na ZOH 2018 v Pjongčangu s ňou padol prvý slovenský gól. Mali ju tam Peter Ölvecký (33) i Juraj Valach (29) a v NHL ju ako prvý začal používať kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára (41)!
Autori revolučnej novinky pracovali na jej vývoji dva roky a od minulého mesiaca je už na pultoch viacerých predajní. Vyrábajú sa v troch rôznych krajinách EÚ, proces je postupný. „Na Slovensku ani v Čechách sa to nedalo vyrobiť. Veľa ľudí si myslí, že sme vystrihli šmirgeľ a nalepili ho na hokejku, no je to oveľa zložitejšie. Technologický postup podlieha výrobnému tajomstvu,“ povedal nám jeden zo zakladateľov firmy SPECTER HOCKEY Ondrej Chovanec. V Európe sú v tomto smere jediní, v zámorí sú podobné firmy v USA i Kanade, no kvalitatívne na inej úrovni. „Jedna z nich robí pásky z gumy, druhá z proti šmykového materiálu a sú podstatne hrubšie a ťažšie. My sme sa snažili vyrobiť niečo, čo svojou štruktúrou pripomína pásku, no s lepšími vlastnosťami. Zdrsnili sme jej povrch, aby lepšie držala puk na čepeli hokejky a zároveň mu dala väčšiu rotáciu. Hráč vie vďaka páske preniesť viac energie do strely,“ vysvetlil Ondrej Chovanec. Výhody pásky pri streľbe si už dali preveriť a odmerať aj vedeckým pokusom odborníkmi zo Slovenskej akadémie vied.
Andrej Dula hráva hokej na amatérskej úrovni a projektom, na ktorom dlhodobo spolupracuje so známym hráčskym agentom Petrom Neverišom, chce preraziť do celého sveta. „Ako jeden z prvých sa k nám pridal Zdeno Chára. Po vyskúšaní pásky povedal, že mu zlepšuje kontrolu puku a presnosť strely a po príchode do Bostonu mu aj brankári potvrdili, že puk pri jeho strele viac rotuje a chytá sa im ťažšie,“ povedal Dula. S páskou slovenskej výroby hrá už aj švajčiarsky kapitán Nashvillu Predators Roman Josi, niekoľko zápasov má s ňou za sebou Tomáš Tatar z Montrealu Canadiens a z brankárov Petr Mrázek z Caroliny.
Lacnejšie a dlhšie
Jedno balenie pásky na obe strany čepele hokejky stojí 9,99 € a v priemere má päťkrát dlhšiu životnosť než klasická páska. „Napríklad Zdeno Chára s ňou hrá sedem až desať dní a potom mení celú hokejku. Amatéri s ňou zvládnu aj 30 ,ľadov‘ a deti ešte viac, keďže majú menšiu silu,“ uviedol Andrej Dula. Lepenie je jednoduché, podobné ako pri klasickej nálepke. Pred Nemeckým pohárom si novinku budú môcť vyskúšať reprezentanti Slovenska, zástupcovia firmy chcú rokovať aj so Slovanom Bratislava. Novinku si dali zaregistrovať na SZĽH, ktorý následne oslovil IIHF. „Keďže z toho chceme mať svetovú vec, pomocou Výkonného výboru SZĽH sme to zadefinovali ako špecifický typ páskovania. Vo všetkých ligách sa s tým hrá bez problémov,“ dodal Andrej Dula. Kluby môžu mať na páske navyše aj miesto na reklamu.
Dôvod skvelej sezóny
Vo fínskej lige hrá s novinkou Tomáš Záborský (30) za Tapparu Tampere a zatiaľ má priemer viac než bod na zápas. „Možno aj vďaka páske mi sezóna zatiaľ vychádza výborne,“ usmial sa skúsený útočník a dodal: „SPECTER pásku som testoval takmer celé leto. Som s ňou veľmi spokojný, keďže počas zápasu si nerád páskujem hokejku. Toto len jednoducho nalepím a mám pokoj na jeden, dva i viac zápasov. Pokiaľ ide o techniku, musel som si trošku zvyknúť na kontrolu hokejky. Keďže teraz nemám pásku na spodku čepele, hokejka je rýchlejšia, čo mi však vyhovuje pri rýchlom zakončení, resp. pri dorážkach.“