Čo môžete robiť, keď nedostávate alimenty? Čo si vyžaduje nárok na náhradné výživné? Mamička, ktorej bývalý partner neprispieva na deti, môže požiadať štát o náhradné výživné. Problém je, že najprv musí alimenty vymáhať - sama a najmenej tri mesiace. „Štát by automaticky zaplatil žene výživné a potom by štát na seba prevzal povinnosť viesť príslušný spor s človekom, ktorý neplatí výživné,“ vyhlásil predseda Smeru Robert Fico.
Táto idea má už niekoľkých predchodcov. SNS, ďalšia koaličná strana, vlani predstavila zámer, aby alimenty vymáhala Sociálna poisťovňa. A parlament len minulý týždeň zamietol návrh poslancov zo Sme rodina, ktorý predpokladal, že samotný návrh na exekúciu podáva úrad práce.
„Je isté, že štát bude úspešnejší vo vymáhaní výživného ako samotná matka, ktorá má iné, existenčné problémy,“ dôvodí poslankyňa Petra Krištúfková. Ak sa bývalý partner zdržiava v cudzine, musíte alimenty vymáhať prostredníctvom Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.
Kedy máte nárok na náhradu
- keď si rodič povinný platiť neplní vyživovaciu povinnosť najmenej 3 mesiace v rade a
- exekučné konanie trvá najmenej 3 mesiace
Čo tomu predchádza
Základom je exekučný titul - rozhodnutie súdu o určení a výške vyživovacej povinnosti. Keď ho máte, podáte návrh na vymáhanie pohľadávky a potom čakáte, či dlžník nezaplatí.
„Ak je exekúcia aspoň tri mesiace neúspešná, oprávnený rodič môže požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o náhradné výživné,” dodáva Stanislava Kolesárová zo Slovenskej komory exekútorov.
Ďalšie podmienky
- dieťa má trvalý pobyt na Slovensku a zdržiava sa tu, výnimkou je štúdium v cudzine
- školopovinné dieťa riadne chodí do školy
- priemerný mesačný príjem domácnosti za 6 mesiacov neprevyšuje 2,2-násobku jej životného minima
Výška dávky
- na jedno dieťa môžete dostávať najviac 1,2-násobok životného minima pre nezaopatrené dieťa - 112,33 € mesačne
- ak rodič povinný platiť posiela menej, ako má, náhradné výživné je vo výške nedoplatku
Sme zvedaví, čo sa zmení
Stanislava Kolesárová, Slovenská komora exekútorov
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny samostatne vymáha od povinného rodiča vyplatené náhradné výživné. Štát teda prebral na seba zodpovednosť vo vymáhaní náhradného výživného.
Potrebné doklady
- právoplatné rozhodnutie súdu alebo súdom schválená dohoda o povinnosti platiť výživné
- potvrdenie exekútora, že koná najmenej 3 mesiace, alebo potvrdenie Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže
- potvrdenie o príjme žiadateľa a blízkych osôb
Aj pre siroty
Náhradné výživné patrí aj dieťaťu, ktoré nemá nárok na sirotský alebo sirotský výsluhový dôchodok, alebo dostáva menej ako minimálne výživné. Minimálny rozsah vyživovacej povinnosti je vo výške 30 percent životného minima dieťaťa, čo od júla predstavuje 28,08 eura mesačne.
Pozor!
Nárok sa prehodnocuje každých šesť mesiacov