Šikovní študenti za 24 hodín vymysleli podnetné a priekopnícke internetové aplikácie, ktoré poslúžia verejnosti v oblastiach inteligentných miest, trvalej udržateľnosti, bývania či zdravotníctva. Víťazný tím zabodoval so zaujímavou inteligentnou fľašou.
Najlepší nápad súvisí so sledovaním pitného režimu. „Naša inteligentná fľaša, ktorú sme vyvinuli počas tohto maratónu, upozorní na to, či pijeme veľa, alebo málo. Poslúži jednotlivcom, ktorí v dnešnej uponáhľanej dobe zabúdajú na príjem vody. Nielen starší, ale aj my mladší. Riešili sme problém s príjmom vody, no prístroj upozorní na každý nedostatok. Plánujeme pridať aj senzory na kvalitu vody,“ spomenul Dávid Hreško (20) z víťazného tímu, ktorý popri polročnom mentoringovom programe získal aj finančnú odmenu 6 000 dolárov.
Podnetné však boli aj nové technológie parkovacieho systému a monitoringu pre opatrovateľov a ošetrovateľov, ktoré porota ocenila 2. a 3. miestom. „Úroveň aplikácií bola veľmi vysoká, teší nás, že tu boli nielen študenti vysokých, ale aj stredných škôl, ktorí sú profesionálmi v oblasti informačných technológií,“ uviedol vedúci Katedry počítačov a informatiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach Jaroslav Porubän.
Ako dodal, núdza o skvelých vývojárov však nastane, lebo trh sa neustále zväčšuje, ale nielen v Košiciach, ale aj na celom Slovensku sa rodia veľké talenty. Pre vynálezcov sa stane novým domovom moderné výskumné a vzdelávacie pracovisko, ktoré od uplynulého piatka funguje na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach. Nové laboratórium je primárne určené pre študentov informačných technológií.
Ako funguje inteligentná fľaša
- Prietokový ventil vo fľaši meria množstvo vypitej vody
- Ďalšie senzory merajú teplotu a kvalitu vody
- Cez aplikáciu sa pohár prepojí s mobilom, v ktorom ľudia sledujú svoj pitný režim
- Zároveň na kvalitu pitného režimu upozorňuje farba, ktorou sa fľaša rozsvieti
- Zelená farba - pijeme dostatok vody, červená - pijeme málo vody