Hoci sú Slováci a Česi už skoro 26 rokov od seba, oslavy vzniku spoločného štátu vzali vážne. Najmä Česká republika žije storočnicou Československa už niekoľko mesiacov. Oslavy vyvrcholili v Prahe aj za účasti vrcholných predstaviteľov SR. Zlatým klincom programu bola veľká vojenská prehliadka na pražskej Európskej triede, na ktorej sa okrem českých ozbrojených síl zúčastnili aj Slováci a príslušníci armád členských krajín NATO.
Prípravy na prehliadku trvali dva roky a okrem 2-tisíc ozbrojencov prešlo po pražskom bulvári aj dvesto kusov bojovej techniky. Pre nepriaznivé počasie však zrušili niekoľko plánovaných preletov. Pôvodne malo pri prehliadke preletieť nad divákmi desať leteckých formácií českej a slovenskej armády. Na tribúne sedeli okrem premiéra Andreja Babiša aj slovenský predseda vlády Peter Pellegrini či americký minister obrany James Mattis.
Prezident Miloš Zeman pripomenul najmä boj armády proti terorizmu ako najväčšiemu nepriateľovi ľudstva. „Do Vladislavskej sály bude prinesený meč Milana Rastislava Štefánika, prvého ministra obrany samostatného československého štátu. Ponesie ho veterán z Afganistanu,“ povedal Zeman.
Našli aj rozdiely
Pellegrini sa v diskusii s Babišom pri príležitosti výročia nezhodli najmä na prijatí eura ako spoločnej meny. Slovenský premiér vyzdvihol, že na euro sme si zvykli a je pohodlnejšie cestovať, resp. máme stabilnejšiu ekonomiku. Babiš eurozónu kritizuje. „Členovia doplácajú na ostatné neschopné krajiny. Najviac vždy na rokovaniach kričia tí, čo majú mizerné výsledky ako Grécko či Taliansko,“ objasnil Babiš.
Obaja sa venovali aj migrácii Slovákov do Česka, keďže sám Babiš je pôvodom z Bratislavy. „Ľudia vnímajú politikov podľa toho, či plnia sľuby. Narodil som sa na Slovensku, ale teraz som český premiér a bojujem za české záujmy,“ uviedol Babiš. Prezident Andrej Kiska povedal, že sa mu pred očami vybavuje príbeh krajiny, ktorá sa rodila komplikovane, ale dosiahla veľké úspechy.
„Bol to moderný demokratický štát, ktorý predstavoval rešpektovanú značku. Priniesol celkové povznesenie Slovenska, ktoré za neuveriteľne krátku dobu dvadsiatich rokov zaznamenalo nebývalý kultúrny, vzdelanostný i politický rozvoj,“ skonštatoval Kiska.
Danko chce prehliadku
Výnimočná vojenská prehliadka zaujala aj šéfa parlamentu Andreja Danka. Ten tvrdí, že by bol za podobnú parádu aj u nás doma. „Skvelý nápad takáto vojenská prehliadka. Možno by sme sa mohli aj s ministrom Gajdošom porozprávať o tom, aby sme niečo podobné urobili aj na Slovensku,“ povedal Novému Času Danko. Či sa o tom rozprával s českými kolegami a kedy by chcel prehliadku zatiaľ nepovedal.
Štát vydržal 74 rokov
28. október 1918
Vyhlásenie Československej republiky. Nový štát vznikol na území historických českých krajín, Horného Uhorska a Podkarpatskej Rusi. Pri zrode stáli najmä traja ľudia - český profesor Tomáš Garigue Masaryk, Slovák Milan Rastislav Štefánik, ktorý získal hodnosť francúzskeho generála, a český diplomat Edvard Beneš.
30. október 1918
Bola prijatá Martinská deklarácia, na základe ktorej sa Slovensko pripojilo k českým krajinám.
14. marec 1939
Prvýkrát spoločný štát zanikol v predvojnovej atmosfére vyhlásením samostatnosti Slovenskej republiky.
Máj 1945
K obnoveniu republiky došlo po vojne, už bez Podkarpatskej Rusi, ktorá pripadla Sovietskemu zväzu.
1948
K moci sa dostali komunisti a nastolili totalitnú vládu.
1989
Nežnou revolúciou sa Československo vrátilo k princípom demokracie a slobody.
31. december 1992
Po dohode českých a slovenských predstaviteľov spoločný štát zanikol a vznikli dva nástupnícke štáty: Slovenská republika a Česká republika.