O to ťažšie je spoznanie vážnej choroby pre laika. Väčšina problémov tráviaceho traktu sa začína prejavovať nenápadne. Ľahkú hnačku, pocit ťažoby na žalúdku, či aj zvracanie si veľa ľudí lieči doma. Odborníci aj súhlasia, že s ľahko podráždeným žalúdkom nemusíte hneď bežať k doktorovi. Viete však rozoznať, kedy už pomoc potrebujete?
Akútna pankreatitída, čiže náhla zápalová reakcia pankreasu, je prekvapivo častá brušná príhoda. Častejšie sa stáva mužom a spôsobuje ju viacero faktorov, najmä žlčové kamene, mastné jedlá a alkohol. Reakcia jedinca je silne individuálna. Ak má niekto toleranciu organizmu prirodzene nižšiu, ublíži mu aj každodenný pohár vína. „Aj miernejšie ťažkosti, ak trvajú dlhšie ako týždeň a neustupujú po diéte alebo samoliečbe sú dôvodom na návštevu lekára,“ tvrdí Jozef Klucho, špecialista na ochorenia tráviaceho traktu z portálu gastroenterolog.com.
Záchvat je akútny stav s poškodením buniek. Pankreatické enzýmy unikajú do medzibunkového priestoru s následným samonatrávením štiav podžalúdkovej žľazy, pri ktorom sa vyplavujú zápalové látky. Pri pankreatitíde pacient dostane kŕčovité bolesti v okolí pupka a nadbruška, ktoré môžu vyžarovať až do chrbta, sprevádzané studeným potom. Akútna pankreatitída sa dá liečiť, no niekedy prechádza do chronického ochorenia. A chronická pankreatitída býva predstupňom rakoviny pankreasu.
Dlhodobá prísna diéta
Pacienti s chronickou pankreatitídou, alebo tí po akútnom záchvate musia dodržiavať prísnu diétu. Z jedálneho lístka musia absolútne vylúčiť alkohol, mastné a vyprážané jedlá, inak liečba nefunguje. „Liečiť alkoholika, ktorý ďalej pije, je vyhadzovanie jeho a predovšetkým našich peňazí von oknom,“ myslí si Jozef Klucho. Po skončení akútnej fázy pacient dlhodobo užíva lieky ako náhradu pankreatických enzýmov. Užívanie týchto liekov je dlhodobé – celoživotne alebo do úpravy pankreatických enzýmov. Nesnažte sa o samoliečbu náhle vzniknutej bolesti brucha. Ak sa objaví v noci a zobudí vás zo spánku, je najlepšie navštíviť pohotovosť.
Kedy je čas na návštevu lekára?
Vyberte sa za doktorom aj pri miernejších ťažkostiach, ak trvajú dlhšie ako týždeň a neustupujú po diéte alebo samoliečbe. Žiaden voľnopredajný liek by sa nemal bez konzultácie s lekárom alebo lekárnikom užívať dlhšie ako mesiac, aj za predpokladu, že má žiadaný účinok. Ak do týždňa účinok nemá, platí rovnaké pravidlo. „Ak sú ťažkosti neznesiteľné, treba sa čo najrýchlejšie dopraviť do nemocnice, najlepšie so sprievodom alebo cestou záchrannej služby,“ radí Jozef Klucho.
Čo spôsobuje pankreatitídu:
- žlčové kamene
- alkoholické excesy
- nadmerná konzumácia mastných jedál
- stres
- lieky
- brušné úrazy a poranenia
- komplikácie po operačných výkonoch
- dedičná záťaž
- nádorové ochorenia
Akútna forma patrí do nemocnice pacient drží absolútnu hladovku a sú mu podávané:
- infúzie
- širokospektrálne antibiotiká
- analgetiká na utlmenie bolesti
- medikamenty na náhradu enzýmov, na zlepšenie vyprázdňovania a proti nadmernej plynatosti
- liečba na dostatočné močenie
- chirurgická liečba sa volí až pri komplikovaných nekrózach