V príhovoroch vyzdvihovali historický význam spoločného štátu aj tesné väzby, ktoré sú medzi krajinami aj po rozpade Československa v roku 1993. Všetci najvýznamnejší politici prišli osláviť 100. výročie podpisu Martinskej deklarácie, v ktorej sa zástupcovia Slovenska prihlásili k Československu, ktoré vzniklo o dva dni skôr - teda 28. októbra 1918.
Osláv sa zúčastnili aj stovky ľudí, pričom pred zahájením spoločenského programu preleteli nad námestím armádne vrtuľníky. Miloš Zeman pripomínal, že obom národom hrozilo odnárodnenie - Čechom germanizácia, Slovákom maďarizácia. „Na svete nie sú bližšie národy ako český a slovenský. A nejde len o jazykovú podobnosť. Preto verím, že v rámci Európskej únie budeme spolu dlhé roky,“ hovoril Zeman.
Ten vyzdvihol aj samotný projekt spoločnej Európy. Český premiér Andrej Babiš zdôraznil, že Slováci sa za jedno storočie stali z utláčaného národa Rakúsko-Uhorska sebavedomým a nezávislým štátom, „členom EÚ a NATO, ktorý prosperuje, na ktorého by boli signatári Martinskej deklarácie bezpochyby hrdí,“ podotkol Babiš.
Slovenský prezident Andrej Kiska pripomenul, že vznik spoločného štátu nebol jednoduchý proces. „Za vznikom ČSR stáli otcovia nášho štátu štátnik T. G. Masaryk a nesmierne charizmatický M. R. Štefánik, ktorý stál za vznikom česko-slovenských légií,“ priblížil. Na záver príhovoru Kiska pripomenul výrok Masaryka - Nebáť sa a nekradnúť. „A ja si dovolím doplniť nezabúdať a nevzdávať sa,“ zakončil Kiska.
Premiér Peter Pellegrini zdôrazňoval, že veľký rešpekt a vďaka patrí osobnostiam, ktoré sa pričinili o vznik Československa. „Boli to ľudia, ktorí chceli slúžiť slovenskému národu. Bez ich politickej odvahy a ochoty bojovať by sme tu dnes nestáli. Buďme my Slováci hrdí na vlastný štát, nepovažujme jeho vznik za historickú samozrejmosť, berme to ako vzácnosť, ktorú si musíme navždy chrániť, brániť a ďakovať za ňu,“ zdôraznil.
Prečo oslavujeme dva dni po Česku
Martinskou deklaráciou sa predstavitelia národno-politického života Slovákov prihlásili k novovzniknutému Československu a právu národov na sebaurčenie. Viac ako 200 predstaviteľov verejného života podpísalo toto vyhlásenie v Turčianskom sv. Martine 30. októbra 1918, dva dni po vyhlásení spoločného štátu Čechov a Slovákov v Prahe. Založenie Československej republiky vyhlásili predstavitelia českého politického života spolu so zástupcom Slovákov Vavrom Šrobárom v Prahe 28. októbra 1918. V nedeľu sme si tak pripomenuli 100. výročie tejto historickej udalosti.
Čo zaznelo v príhovoroch
Na svete nie sú bližšie národy ako český a slovenský. A nejde iba o jazykovú podobnosť. Preto verím, že v rámci Európskej únie budeme spolu dlhé roky. Želám vám lásku, šťastie, priateľstvo a šťastnú budúcnosť.
Možno to bolo (rok 1993) aj nostalgické, ale aj sprevádzané nádejou, že sa opäť stretneme. Podarilo sa, sme v úžasnom projekte Európskej únie a naši ľudia sa môžu slobodne rozhodnúť, kde chcú žiť, študovať a pracovať.
Spoločnú minulosť, ktorá trvala úctyhodných 75 rokov, chápem ako záväzok voči občanom Českej aj Slovenskej republiky. Nie sú lepšie vzťahy v Európe ani vo svete, než medzi našimi národmi.
Môžeme mať akýkoľvek politický projekt, ak nezískame podporu verejnosti, nemôže sa nám podariť. Svet sa mení, prichádzajú nové výzvy. Bez spoločného zomknutia sa pre štát a národ a jeho budúcnosť sa nikdy nepohneme ďalej.
Po 100 rokoch môžeme úprimne vyhlásiť, že vznik spoločného štátu bol pre Slovákov darom. Naše vzťahy sú príkladom toho, že ak sa aj spolužitie nevydarí, nie je dôvod páliť mosty.